Kastamonu ili yöresel yemeklerinin bilinirliği üzerine kuşaklar arasındaki farklılıkların belirlenmesi
Determinig the differences between generations on awareness of local dishes in Kastamonu
- Tez No: 796126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Geniş bir mutfak kültürüne sahip olan Kastamonu, yöresel yemek zenginliğiyle bilinmekte ve gündelik yaşamında da bu zenginlikten yararlanmaktadır. Bu çalışma Kastamonu yöresel yemeklerinin kuşaklar arasındaki bilinirliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kastamonu'da ikamet eden 1946 ve 2007 tarihleri arasında doğan, bebek patlaması, X,Y ve Z kuşaklarına dâhil olan kişiler çalışmanın evreni olarak belirlenmiştir. Tesadüfi örneklem yöntemine göre seçilen 392 kişiden oluşan bu örneklem grubuna 2022 yılı Haziran Temmuz ve Kasım ayı içerisinde ulaşılmış ve anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların yöresel yemekleri bilme durumlarının kuşaklara göre farklılıklar gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. En çok duyulan, tadılan ve tarifi bilinen ürünlere bakıldığında tarhana çorbası, etli ekmek, patatesli, yoğurtlu, ıspanaklı, mantarlı ekmek, cevizli burmalı çörek, sıkma, kulaklı makarna, banduma, simit tiridi, kuyu kebabı, kuru yeşil fasulye, eğşili pilav, kanlıca turşusu, üryani kompostosu, kuşburnu pelverdesi, tatlılardan, çekme helva, kaşık helvası, cırık tatlısı ve cevizli helvası olduğu görülmüştür. Duyulmayan ve tarifi bilinmeyen yöresel lezzetler ise karaçorba, alapilav, üçürdüm, samsı, çullu börek, haluşka, müsellim sarma, toklu mıhlaması, sarım burması ve hasude yemekleri olmuştur. Kuşaklar ilerledikçe bilinirlik arasındaki farkta büyümüş en genç olan Z kuşağının diğer kuşaklara göre daha az yöresel ürün bildiği gözlemlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kastamonu, Kuşak, Yöresel Yemekler, Mutfak kültürü
Özet (Çeviri)
Kastamonu, which has a wide culinary culture, is known for its regional food richness and benefits from this richness in its daily life. This study was carried out to determine the awareness of Kastamonu local dishes among generations. Persons born between 1946 and 2007 residing in Kastamonu and included in the baby boom, X, Y and Z generations were determined as the universe of the study. This sample group, consisting of 398 people selected according to the random sampling method, was reached in June, July and November of 2022 and data were collected using the survey technique. As a result of the analyzes made, it was concluded that the knowledge of the local dishes of the participants differed according to the generations. The most tasted and known products are tarhana soup, meat and bread with potatoes, yoghurt, spinach, mushroom bread, walnut twist bun, squeezing, eared pasta, banduma, simit tiridi, well kebab, dried green beans, savory rice, pickled kangaroo, Uryani compote, rosehip pelverde, among the desserts, it was seen that there were pulled halvah, spoon halvah, cirik dessert and walnut halva. Local delicacies that have not been heard and whose recipe is not known are black soup, alapilav, Üçürdum, samsı, çullu pastry, haluşka, müsellim wrap, toklu mihlama, wrap burma and hasude dishes. As the generations progressed, it was observed that the youngest generation Z, who grew up in the difference between awareness, knew less local products than other generations. KEYWORDS: Kastamonu, Belt, local dishes, culinary culture