Türkiye'de kadın girişimciliğinin durumu üzerine uluslararası karşılaştırmalı bir analiz
An international comparative analysis on the status of women's entrepreneurship in Turkey
  1. Tez No: 796124
  2. Yazar: ALPER ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Girişimcilik, sosyal, kültürel ve ekonomik bir faaliyettir ve doğası itibariyle ortaya çıktığı ülkenin şartlarından etkilenmektedir. 1990'lı yıllarda yapılmaya başlanan çalışmalarda kadın girişimciliği genel anlamdaki girişimcilik kavramından ayrılarak incelenmeye başlanmıştır. Bilgi toplumu çağına geçişle birlikte erkeklerin fiziksel ve kültürel güç üstünlüğü büyük oranda son bulmuş, kadınlar belirli alanlarda da olsa daha güçlü bir şekilde girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaya başlamışlardır. Bu önemli değişimin yol açtığı farkındalık, dünya genelinde aynı hızla olmamış, çeşitli nedenlerle bölgesel farklılıklar göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, öncelikle genel anlamda girişimcilik kavramını ele almak, ardından Covid-19 Pandemisi öncesi ve sonrası dönemde Türkiye'de kadın girişimcilik faaliyetlerini etkileyen unsurları incelemek, karşılaştırmalı bir bakışla Avrupa ülkeleri ile Orta Doğu ve Afrika Ülkeleri ölçeğinde kadın girişimciliğin yerini belirlemek ve pandemi sonrası yapılacak olan yeni çalışmalara katkı sağlamaktır. Türkiye'deki kadın girişimciliğinin değerlendirilmesi ve ülkeler arası karşılaştırmalar yapılabilmesi için 2021-2022 Global Entrepreneurship Monitor (GEM) verileri kullanılmıştır. Veriler, 50 ülkede, 5 küresel bölgede ve 3 ulusal gelir düzeyinde kadın girişimciliğine ait bilgiler sunmaktadır. Türkiye, raporda Orta Doğu ve Afrika ülkeleri bölgesel grubuna dâhil edilmiştir. Çalışma sonucunda, kadın girişimciliğini etkileyen faktörlerin halen araştırılmaya ihtiyaç olduğu, ülkeler ve bölgeler arasındaki kadın girişimcilik faaliyetleri farkının yüzeysel bir coğrafya ya da kültürel farklılık verisiyle kesin ve kolaylıkla açıklanabilir olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is an economic, cultural, and social activity that is influenced by the conditions of the country in which it operates. In the 1990s, women's entrepreneurship began to be studied separately from the broader concept of entrepreneurship. The rise of the information society has led to a decline in men's physical and cultural dominance, and women have increasingly become involved in entrepreneurial activities in certain areas. However, awareness of this shift has not spread at the same pace worldwide, leading to regional disparities for a variety of reasons. This study aims to explore the concept of entrepreneurship in general and then examine the factors that affect women's entrepreneurship in Turkey before and after the global pandemic. It also aims to compare the place of women's entrepreneurship in European countries and Middle Eastern and African countries and determine the role of women in post-pandemic entrepreneurship. The 2021-2022 Global Entrepreneurship Monitor (GEM) data was used to evaluate women's entrepreneurship in Europe and Turkey, allowing for cross-country comparisons. The data includes information on women's entrepreneurship in 50 countries, 5 global regions, and 3 national income levels. Turkey is included in the Middle Eastern and African regional group in the report. The study concludes that the factors that affect women's entrepreneurship require further investigation, and the differences in women's entrepreneurship between countries and regions cannot be easily explained by simplistic geographic or cultural differences.