Sıcak presleme yöntemi ile üretilmiş AZ91 matrisli parçacık takviyeli kompozitlerin mekanik ve radyoaktif özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and radioactive properties of AZ91 matrix particle reinforced composites manufactured by hot pressing method
  1. Tez No: 796131
  2. Yazar: ÖZLEM MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında AZ91 matrisli B4C seramik takviyeli metal matrisli kompozit numuneler ve takviye elemanı içermeyen AZ91 numune sıcak presleme ve toz metalurjisi yöntemleri kullanılarak üretilmiştir. Her bir numune için ağırlıkça %10, %15, %20 B4C seramik takviyesi AZ91 matrise eklenerek 30 dakika boyunca karıştırıcı kullanılarak karıştırılmıştır. Böylece, preslenmiş ve toz metal örnekler elde edilmiştir. Üretilen numunelerin yapısal ve radyoaktif özellikleri incelenmiştir. Yoğunluk, çapraz kırılma dayanımı, sertlik değerleri ölçülmüş, EDS, SEM, optik görüntüleri analiz edilmiştir. Tüm numunelerin Phyx-Psd programı kullanılarak teorik radyoaktivite özellikleri ile Co-60 ve Cs-137 radyasyon kaynakları karşısındaki radyoaktif özellikleri analiz edilmiştir. Elde edilen veriler birbiriyle karşılaştırılmış ve deneysel veriler ile teorik verilen birbirini desteklediği görülmüştür. Ayrıca ilave edilen B4C oranı arttıkça kompozit numunelerin hem mekanik hem de zırhlama özelliklerinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, B4C ceramic reinforced metal matrix composite samples with AZ91 matrix and AZ91 sample without reinforcement elements were produced by using hot pressing and powder metallurgy methods. For each sample, 10%, 15%, 20% by weight B4C ceramic reinforcement was added to AZ91 powder and mixed one by one for 30 minutes in a 3D mixer. Powder metal block samples were obtained by pressing the mixed powders under uniaxial pressure. Mechanical and radioactive properties of the produced samples were investigated. Among the investigated properties, density, cross fracture strength, hardness, EDS, SEM, optical images were analyzed. Theoretical radioactivity properties of all samples and their radioactive properties against Co-60 and Cs-137 radiation sources were investigated using the Phyx-Psd program. It has been seen that the experimental and theoretical data support each other. It was observed that both the mechanical and armoring properties of the composite samples increased as the amount of B4C added increased.