Uluslararası hukukta terör kavramının tanımı sorunu ve bu sorunun terör suçu ve terör suçlusunun yargılanması üzerindeki etkileri
The problem of the concept of terror in international law and the impact of this problem in the procesuction of the terrorist crime and the terrorist
- Tez No: 796203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ÇAMYAMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Son yıllarda gerek ulusal boyutta gerekse uluslararası anlamda tüm dünyayı etkisi altına alan terör hareketleri, dikkatleri bu konunun üzerine çekmiştir. Terör hareketlerinin, insanlığın var olduğundan beri bulunduğunu savunan bir kısım görüşler mevcut ise de insanların veya toplulukların“terör hareketi”olarak adlandırılan fiillerini, eski adıyla haydutluk günümüzdeki karşılığında ise örgütlü suçlar kapsamına almak daha doğru görülmektedir. Nitekim terör hareketleri yıldırma ve korkutma amaçlı yapılan, büyük bir kitleyi veya devleti hedef alan ulusal, bölgesel ve hatta uluslararası boyutta olmaktadır. Ulusal veya bölgesel boyutta olan terör hareketleri, uluslararası platformda çok fazla önemsenmezken küreselleşme, teknolojik gelişmeler, siyasi amaçların değişmesi, ekonomik gelişmeler, silahlanma ve devletlerin büyüme çabaları bu hareketlerin uluslararası boyuta ulaşmasına neden olmuştur. Dünyanın farklı yerlerinde yaşanan ve farklı kitleleri etkileyen bu hareketlerle birlikte, uluslararası önem kazanan ve önüne geçilmesi için mücadele edilmesi gereken bu“terör”kavramının ortak bir tanımı hâlâ daha bulunmamaktadır. Uluslararası antlaşmalarda, uluslararası örgütlerin yayınladığı protokollerde ve ülkelerin kendi kanunlarında da bu kavram tanımlanmaya çalışılmıştır. Ancak uluslararası anlamda genel kabul gören bir tanım yapılamamıştır. Bununla birlikte, terör suçunun kapsamına dâhil edilebilecek fiiller de bölgeden bölgeye ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bu belirsizliğin sonucu olarak da terörizmin uluslararası suç olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği hususundaki tartışmalar devam etmektedir. Terörizm ve terör kavramları ortak bir tanıma sahip olmadığından ülkeden ülkeye ve siyasi rejimlere göre değişiklik gösterebilen bir kavramdır. İnsanlığın karşı karşıya bulunduğu en tehlikeli sorunlardan biri olan terör ve terör suçunun, uluslararası ölçekte kabul görecek bir tanımının yapılmamasının, önemli bir eksiklik olduğu ve terörle mücadelede önüne geçilemeyecek sorunlar meydana getirdiği ve getirmeye de devam edeceği düşünülmektedir. Terör suçları ulusal ölçekte devletin güvenliğine yahut kamu düzenine karşı işlenen suçlar, uluslararası ölçekte ise insanlığa karşı işlenen suçlar başlığı altında değerlendirilmektedir. Ancak terör hareketlerinin meydana getirdiği zararların, ulusal ve bölgesel boyutta olmaktan çıktığı görülmektedir. Faaliyetleri küresel boyutlara ulaşan bazı örgütlerin ve bu örgütlerin mensuplarının gerçekleştirdiği fiillerinin, terör kavramının, uluslararası anlamda kabul gören ayrıntılı bir tanımı olmadığından, terör suçu kapsamında olup olmadığı konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Çalışmada uluslararası hukukta terör ve terörizm kavramlarının ne olduğu, terör suçunun kapsamına hangi fiillerin ve faaliyetlerin dâhil edilmesi gerektiği ve terörizm suçunun siyasi suçtan ayrımı konularındaki sorunlar ve bu sorunların çözümü için yapılabilecekler değerlendirilecektir. Ayrıca uluslararası sözleşmelerde terör suçuna ne şekilde yer verildiği ve terör suçu kavramının uluslararası alanda kabul gören bir kapsamının belirlenmesi gerekliliği üzerinde durulacaktır. Böylelikle“terör suçlusunun”yargılama ve cezalandırma konusuna yapılabilecek katkılardan bahsedilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Terrorist movements which have affected the whole world both nationally and internationally in recent years have drawn attention to this issue. Although there are some views arguing that terrorist acts have existed since the existence of humanity, it seems more adequate to include the acts of people or communities that are called“terrorist acts”, formerly known as banditry, within the scope of organized crimes. As a matter of fact, terrorist acts are carried out for intimidation and frightening purposes on a national, regional and even international level, targeting a large mass or a state. While national or regional acts of terror are not given much importance in the international platform; globalization, technological developments, changes in political aims, economic developments, armament and the growth efforts of states have caused these movements to reach to an international level. With these acts of terror happening in different parts of the world and affecting different masses; there unfortunately still isn't any common definition of this concept of“terror”which has gained international importance and which must be fought to prevent. The concept of terrorism has been attempted to be defined in international treaties, international organizations and countries' own laws. However, an internationally accepted definition has still not been made. In addition to that, the acts that can be included in the scope of terrorist crime also vary from region to region and from country to country. As a result of this uncertainty, the debates on whether terrorism can be considered as an international crime is still an ongoing issue. Since the concepts of terror and terrorism do not have a common definition, it is a concept that can vary from country to country and within political regimes. It is considered that the lack of an internationally accepted definition of terrorism and terrorist crimes, which is one of the most dangerous problems facing humanity, is an important absence that causes and will continue to cause unavoidable problems in fighting against terrorism. Terror crimes are evaluated under the title of crimes against the security of the state or public order on a national level, and crimes against humanity on an international level. However, it is apparent that the damages caused by terrorist acts cease to be on a national and regional scale. Since the concept of terrorism does not have a detailed internationally accepted definition, there are problems as to whether the acts of some organizations whose activities have reached global dimensions and the members of these organizations are within the scope of terrorist crimes. In the study, the concepts of terror and terrorism in international law, what acts and activities should be included in the scope of terrorist crime, and the problems in the distinction of terrorism from political crime and what can be done to solve these problems will be evaluated. In addition, the ways how terrorism is included in international conventions and the necessity of determining an internationally accepted definition of the concept of terrorist crime will be emphasized. Thus, the contributions that can be made in the prosecution and punishment of the“terrorist”will be touched on.