Cancer detection in fine needle aspiration samples using back propagational artificial neural network
- Tez No: 796204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAID HAMODAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Breast cancer represents one of the major public health challenges, due to the fact that it is the most common cancer in women and the leading cause of cancer death worldwide. Indeed, nearly one in seven women will be affected by this pathology during her lifetime, the risk increasing with age The research carried out within the framework of this thesis concerns the study of the malignant nature of breast masses, the study of the different stages of a computer-assisted diagnosis system, the comparison of the different decision-making aid strategies in breast imaging and the possible contribution and disadvantages of deep learning. the proposal of an approach to reduce the size of a parsimonious dictionary learned on a mammographic image database for the reduction of the noise present in the images, the design of an unsupervised segmentation method that is robust, efficient, fast and requires only one parameter to be specified the development of an original technique for extracting spicules from the image the construction of two models offering diagnostic aid on both the benign/malignant character of a mass based on its shape, as well as the dense/fatty nature of the centre of the mass.
Özet (Çeviri)
Meme kanseri, kadınlarda en yaygın kanser olması ve dünya çapında kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedeni olması nedeniyle en büyük halk sağlığı sorunlarından birini temsil etmektedir. Gerçekten de yaklaşık yedi kadından biri yaşamı boyunca bu patolojiden etkilenecektir, risk yaşla birlikte artmaktadır. bilgisayar destekli bir teşhis sistemi, meme görüntülemede farklı karar vermeye yardımcı stratejilerin karşılaştırılması ve derin öğrenmenin olası katkıları ve dezavantajları. görüntülerde bulunan parazitin azaltılması için bir mamografik görüntü veri tabanında öğrenilen cimri bir sözlüğün boyutunu küçültmeye yönelik bir yaklaşım önerisi, sağlam, verimli, hızlı ve yalnızca bir parametre gerektiren denetimsiz bir bölütleme yönteminin tasarımı görüntüden spiküllerin çıkarılması için orijinal bir tekniğin geliştirilmesi bir kitlenin şekline bağlı olarak hem iyi huylu/kötü huylu karakteri hem de merkezin yoğun/yağlı doğası hakkında tanısal yardım sunan iki modelin oluşturulması kitle.