Lisansüstü turizm eğitiminde eğitim kalitesi ve mesleki motivasyona ilişkin karşılaştırmalı bir analiz: Türkiye ve İngiltere örneği
Comparative analysis of educational quality and vocational motivation in graduate tourism education: Example of Turkey and England
  1. Tez No: 796206
  2. Yazar: AHMET CAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖRGEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisansüstü düzeyde turizm eğitimi alan bireylerin almış oldukları eğitim kalitesini değerlendirmesi ve bu eğitim kalitesinin de mesleki motivasyonları ve kariyere devam etme niyetleri üzerinde etkili olup olmadığı konusunu irdelemektir. Araştırmada iki farklı ülkenin kıyaslaması yapılarak aralarındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Bu kapsamda araştırmada turizm eğitiminin Türkiye ve İngiltere'de nasıl işlediği ikincil kaynaklarla incelenmiştir. İki ülkede turizm eğitiminin amacı ve önemi, turizm eğitimi veren kurumlar, kabul koşulları ve lisansüstü düzeyde turizm eğitimi hakkında bilgiler her iki ülkenin yüksek öğretim kurumlarından ve üniversitelerinden derlenmiştir. Ayrıca araştırmada Eğitim motivasyonu kavramı, eğitimde motivasyon kaynakları ve turizm eğitimindeki algıyı etkileyen faktörler teorik olarak ele alınmıştır. Bu amaç çerçevesinde güvenirliği kanıtlanmış bir ölçek uyarlaması yapılarak Türkiye ve İngilterede turizm lisünsüstü eğitimi alan öğrencilerle uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak iki ülke öğrencilerinin eğitim kalitesi algıları arasında yadsınamaz farklılıklar tespit edilmiştir. İngiltere'deki öğrencilerin Türkiye'deki öğrencilere kıyasla daha olumlu bir hizmet kalitesi algısına sahip olduğu, Türkiye'deki öğrencilerin İngiltere'deki öğrencilere oranla daha olumlu bir mesleki motivasyona sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu bağlamda İngiltere'deki öğrencilerin hizmet kalitesine yönelik daha olumlu bir tutuma sahip oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the quality of education received by individuals who have tourism education at the graduate level and to examine whether this education quality has an effect on their professional motivation and intention to continue their career. In the study, two different countries were compared and the differences between them were revealed. In this context, how tourism education works in Turkey and England has been examined with secondary sources. Information about the purpose and importance of tourism education in the two countries, tourism education institutions, admission requirements and postgraduate tourism education were compiled from higher education institutions and universities of both countries. In addition, the concept of educational motivation, sources of motivation in education and the factors affecting the perception in tourism education are discussed theoretically in the research. Within the framework of this purpose, a scale adaptation with proven reliability was made and applied with students who received tourism postgraduate education in Turkey and England. The obtained data were analyzed statistically. As a result, undeniable variations were detected between the perceptions of the education quality of the students of the two countries. While students in England have a more positive perception of service quality compared to students in Turkey, students have a more positive professional motivation in Turkey than in England. In this context, it is seen that students in England have a more positive attitude towards service quality.