Parça üretimi yapan endüstri işletmelerinde grup teknolojisi
The Group technology method in part producing industries
  1. Tez No: 4406
  2. Yazar: ŞENAY ŞİRİNSÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET PARÇA ÜRETİMİ YAPAN ENDÜSTRİ İŞLETMELERİNDE GRUP TEKNOLOJİSİ METODU ŞİRÎNSÜRÜCÜ ŞENAY Yüksek Lisans Tezi Gazi üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Bölümü Haziran 1987 Günümüzde/ az çeşitteki parçaların her birinden çok sayıda üretilmesinin sözkonusu olan fabrikalarda; her bir parça için bir hattın düzenlenmesi ve tezgahların işlem sırasına göre bu hat boyunca dizilmesi gerekmektedir. Böylece her bir tezgahta devamlı olarak aynı işlemler yapılır. Ancak, çok çeşitli parçaların, az sayıda üretilmesi söz konusu ise, her bir parça için hat kurma gerekli olmayabilir. Bu gibi durumlarda, en azından bazı tezgahların zaman zaman başka işler için yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Tezgahların yeniden düzenlenmesi için harcanan zaman ekseriya üretim süresinin bile üstü ne çıkabilmektedir. Grup teknolojisi; bu gibi durumlarda, boşa geçen zamanın azaltılmasında ve üretimin arttırılmasında önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında; A Makina San. A.Ş de, mevcut tezgahların yerleri grup teknolojisi uygulanarak yeni den düzenlenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE GROUP TECHNOLOGY METHOD IN PART PRODUCING INDUSTRIES ŞÎRÎNSÜRÜCÜ SENAY M.S. Thesis Gazi University, Institute of Science and Technology Industrial Engineering Department June 1987 Today, It is necessary, for each part, to organise a line and to arrange the work-benches according to the proccessing order in the factories where it has been planned to produce large amount of parts from each one of the less variety parts. By this way, the same processes can be applied on each work-benches continuously. However, if it is thought to produce less amount of parts of very varieties parts, it may not be necessary to organise a sxngle line for each part. All least, at these conditions some of the work benches may be required to reorganise for the other purposes time to time. Generally, the time which is requxxed to reorganise the work benches can accept the time which is needed for production. For this case, the method of group technology gains importance for reducing of idle time and increasing the production. vWhile this thesis study is being carried out, the lay out of existing work-benches have been redesigned theoretically by the group technology approach VI