Nature, culture and gastronomy experiences of Middle Eastern tourists: The case of Turkey
Ortadoğulu turistlerin doğa, kültür ve gastronomi deneyimleri: Türkiye örneği
- Tez No: 796215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE CİHANGİR, DOÇ. DR. MEHMET ŞEREMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tüm dünyada en önemli gelir sektörlerden biri olan turizm sektörü Türkiye'de de en önemli sektörlerinden biri olmuştur. Her yıl farklı milletlerin turistlerine ev sahipliği yapan Türkiye, son zamanlarda Ortadoğulu turist akımına uğramıştır. Arap turistlerin profillerini, motivasyonlarını ve deneyimlerini anlamak. Türkiye'nin turizm gelişimi ve turistlerin memnuniyeti için çok önemlidir. Bu bağlamda bu tez Ortadoğulu turistlerin doğa, kültür, ve gastronomi deneyimlerini anlamayı amaçlamıştır. Bu çalışmada nitel yöntemi ve durum çalışması metodunu kullanılmıştır, turistlerle mülakat ve gözlem yapılmıştır. Örneklemimiz farklı Ortadoğu ülkelerinden gelen Arap turistlerdi. Katılımcılara toplamda 32 mülakat soru vardı, turist rehberlerine ise 9 soru. Ağustos 2022'de 26 katılımcı, 13 katılımcı içeren bir odak grup, 7 turist rehberi ve servis şöförü ile görüşme ve gözlem yoluyla veriler toplanmıştır. Sonuç olarak Arap turistlerin Türkiye'yi ziyaret etmelerinin temel sebebinin doğa olduğunu gördük. Bu sonuçlar, Türkiye'nin doğası turist memnuniyetini karşılayan en güçlü nesne olduğunu göstermektedir. Arap turistlerin en çok doğadan etkilendikleri ve memnuniyetleri için en çekici unsurun doğa olduğu, ikinci sırada gastronomi ve üçüncü sırada kültür vardı. Ayrıca, Türkiye'nin sosyo kültürel değerlerinde çok etkilendiklerini gördük özellikle türk dizileri ve programları. kültürlerini çok etkiliyor, kendi kültürlerini unutup Türk kültürünü taklit ediyorlar veya kültürlerine yeni şeyler katıyorlar. Tezin sonunda da Turizmde çalışanlar için önerilerde bulunduk kendilerini bu konuda daha fazla geliştirmeleri ve Türkiye'nin sahip olduğu Arap turistlerini kaybetmemek için.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is one of the most important global income sectors, and an increasingly important sector in Turkey. Turkey hosts tourists of different nationalities every year, and has recently attracted an influx of tourists from the Middle East. Therefore, it is important to understand the profiles, motivations and experiences of Arab tourists to ensure tourism development and tourist satisfaction in Turkey. We investigated Middle Eastern tourists' nature, culture and gastronomic experiences through qualitative case studies, interviews, and observations. Arab tourists, from different Middle Eastern countries, answered 32 interview questions each. We also included 9 questions for tour guides. Data were collected via interviews and observations with 26 participants, a focus group included 13 participants, and 7 tourist guides. In addition to them I have also interviewed a man who are service driver in August 2022. Most Arab tourists were primarily motived to visit Turkey for its nature. This suggests that Turkey's natural beauty is one of the most powerful contributors to tourist satisfaction. While nature was the most attractive element, Arab tourists were also attracted by gastronomy and then culture. They were influenced by Turkey's socio-cultural values and, especially, by Turkish television programs. The tourists were deeply affected by Turkish culture, sometimes supplementing their own culture (or leaving it behind entirely) to imitate Turkish culture. This thesis concludes with suggestions for those working in the tourism industry to better appeal to Arab tourists and grow this emerging market in Turkey.