Yerinde dönüşüm projelerini yöneten blokzincir tabanlı akıllı sözleşme algoritması geliştirilmesi
Development of a blockchain-based smart contract algorithm that manages in-situ transformation projects
  1. Tez No: 954338
  2. Yazar: ALİ UZUNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER HALİS BETTEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, yerinde dönüşüm projesi kapsamında geliştirilen blokzincir tabanlı bir akıllı sözleşme algoritması ile inşaat sektöründe depo yönetimi, stok takibi, malzeme kullanımının yönetimi ve iş güvenliği süreçlerinin otomasyonunu ve optimizasyonunu incelemektedir. Geleneksel inşaat projelerinde paydaşlar arası anlaşmazlıklar, belge yönetimi aksamaları, ödeme gecikmeleri, zaman ve maliyet aşımları, kalite kontrol eksiklikleri, iletişim ve koordinasyon sorunları sıkça görülmektedir. Bu çalışma, blokzincir teknolojisi ve akıllı sözleşmelerle bu sorunlara çözüm sunmayı hedeflemektedir. Excel tabanlı veri yönetimiyle entegre edilen algoritma; iş programı, sözleşme şartnameleri, teslimat miktarları takip edilerek inşaat sürecinde önemli kolaylıklar sağlamıştır. Malzeme teslimatlarının iş programına uygun şekilde gerçekleştirilmesi için iş kalemi başlamadan önce malzemelerin depodan çıkartılması için talimat gönderilir, renk sensörleriyle teslim edilen malzemenin kalitesi ve miktarı doğrulanır, tespit edilen uyumsuzluklarda sözleşmede belirtilen cezai şartlar hesaplanır. Excel sistemi, stok hareketlerini izleyerek malzeme güvenliğini artırır; gerçek zamanlı takip, iş güvenliği standartlarını destekler. Bu çalışma, proje ilerlemesini dijitalleştirerek verimliliği artırır, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayıp akıllı sözleşmelerin lojistik ve güvenlik süreçlerini dönüştürme potansiyelini değerlendirerek, inşaat sektöründe dijital dönüşümü amaçlamaktadır. Geliştirilen sistem her biri beş katlı iki bloktan oluşan, her katta dört daire bulunan, toplam kırk daireli bir konut yapısını kapsayan yerinde dönüşüm projesi üzerinde incelenmiştir. Her daire 125 metrekare kullanım alanına sahip olup, bloklar 500 metrekarelik taban alanı üzerine inşa edilmiştir. İnşaat süreci, Mart 2025'te başlayıp Kasım 2026'da tamamlanacaktır. Önerilen sistem paydaşlara riskleri eşit şekilde dağıtan ve inşaat sürecinin uygun biçimde ilerlemesinde önemli avantajlar sunmuş ve uygulamada kullanılmasının anlaşmazlıkların azaltılması ile maliyet ve süre tasaruffu sağlama potansiyeline sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates the automation and optimization of warehouse management, inventory tracking, material safety and work safety processes in the construction industry with a blockchain-based smart contract algorithm developed within the scope of the on-site transformation project. In traditional construction projects, stakeholder disputes, document management failures, payment delays, time and cost overruns, quality control deficiencies, communication and coordination problems are common. This study aims to provide solutions to these problems with blockchain technology and smart contracts. The algorithm integrated with Excel-based data management tracks the work schedule, contract specifications, delivery quantities. Material deliveries leave the warehouse in accordance with the work schedule, quality and quantity are verified with color sensors, and penalty terms are calculated in case of non-compliance. The Excel system increases material safety by monitoring stock movements; real-time tracking supports occupational safety standards. The project covers a residential building with a total of forty apartments, each consisting of two five-story blocks, with four apartments on each floor. Each apartment has a floor area of 125 square meters and the blocks are built on a floor area of 500 square meters. The construction process will start in March 2025 and will be completed in November 2026. This study aims at digital transformation in the construction industry by before the start of the activity digitizing project progress, increasing efficiency, saving time and costs, and assessing the potential of smart contracts to transform logistics and safety processes.