Hizmet sektöründe hibrit çalışanların iş aile yaşam dengesi ve motivasyon düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between work-family-life balance and the motivation level of hybrid employees in service sector
- Tez No: 796233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hibrit çalışma, hem ev hem ofisten çalışan bireylerin uyguladığı bir çalışma stilidir. İş-aile-yaşam dengesi, hibrit çalışan bireylerin motivasyon düzeyleri üzerinde oldukça etkilidir. Bu çalışmada, hizmet sektöründe hibrit çalışan bireyler kapsamında iş-aile-yaşam dengesi ve motivasyon düzeyleri birlikte değerlendirilmiştir. Analizlerde ampirik model kullanılmıştır. Araştırma on sekiz yaş ve üzeri yetişkin bireylere belirli ölçekler aracılığıyla çevrimiçi anket formu şeklinde uygulanarak yapılmıştır. Araştırma evrenini 102 kadın (%50,5), 100 erkek (%49,5) olmak üzere 202 adet hizmet sektöründe hibrit çalışan kişiler oluşturmaktadır. Çalışmada,“İş-Aile-Yaşam Dengesi Ölçeği”,“Yetişkin Motivasyon Ölçeği”, ve demografik form kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri arasında bir ilişki bulunmazken işin aileye olumsuz etkisi ile ailenin işe olumsuz etkisi arasında düşük orta düzeyde pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hybrid working is a working style practiced by individuals working from both home and office. Work-family-life balance is highly effective on the motivation levels of hybrid workers. In this study, work-family-life balance and motivation levels were evaluated together within the scope of hybrid employees in the service sector. A empirical survey model was used. The research was carried out by applying an online questionnaire form to adult individuals aged eighteen and older through certain scales. The population of the research consists of 202 hybrid workers in the service sector, 102 women (50.5%) and 100 men (49.5%). In the study,“Work-Family-Life Balance Scale”,“Adult Motivation Scale”, and demographic form were used. While there was no relationship between the variables of the study, low medium level positive relationship was found between the negative impact of the work on the family and the negative impact of the family on the work.