The role of effective leadership in improving the work environment
İş çevresini geliştirmede etkili liderliğin rolü
  1. Tez No: 997998
  2. Yazar: BARAA ESTABRAQ SALMAN AL-SALIHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada liderliğin Bağdat'taki kamu kurumlarının işyeri kültürünü nasıl etkilediği incelenmektedir. Bu amaçla nitel bir yaklaşım benimsenmiş ve fenomenolojik desen kullanılmıştır. Veriler, Bağdat Belediyesine bağlı farklı birimlerden sorumlu 10 belediye yöneticisiyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Bulgular, Iraklı liderlerin geleneksel (Batılı) dönüşümcü, hizmetkâr ve durumsal liderlik biçimlerinin ötesine geçen“hibrit”bir liderlik türü uyguladıklarını göstermektedir. Dönüşümcü, hizmetkâr ve durumsal liderlik uygulamaları Iraklı liderler arasında açıkça görülmektedir. Bununla birlikte, Iraklı liderler ülkenin kendine özgü kültürel, politik ve idari gerçekliklerinin şekillendirdiği güçlü etik, kişilerarası, insan odaklı ve pratik liderlik uygulamaları sergilemişlerdir. Örneğin liderler, aşırı kaynak kısıtları, siyasi müdahaleler ve yüksek kamu beklentileriyle karşı karşıyadır; bu nedenle adaleti sağlamak, açık iletişimi sürdürmek, çalışanları motive etmek, çalışanlarla güven inşa etmek ve olumlu bir çalışma ortamı yaratmak için çalışanları güçlendirmek gibi sorumluluklar taşımaktadırlar. Bunlar tercih edilen liderlik yöntemleri değildir, ancak örgütsel istikrarı korumak ve örgütün günlük olarak işlev görmesine izin vermek için gereklidirler.unlar tercih edilen liderlik yöntemleri değildir, ancak örgütsel istikrarı korumak ve örgütün günlük olarak işlev görmesine izin vermek için gereklidirler. Ayrıca belediye yöneticileriyle yapılan görüşmeler, Bağdat'ta liderliğin çok boyutlu olduğunu ve liderlerin çalışanlarını motive edebilmeleri, sorunları çözebilmeleri, teknik uzman olarak hizmet edebilmeleri ve çalışanlarının refahını destekleyebilmelerine ihtiyaç olduğunu daha da destekledi. Belediye yöneticileri, liderlerinden yalnızca onları motive etmelerini ve yönlendirmelerini değil, aynı zamanda kişisel meselelerinde onlara yardımcı olmalarını, adil muamele görmelerini ve operasyonel zorlukları ele almalarını bekler.elediye yöneticileri, liderlerinden yalnızca onları motive etmelerini ve yönlendirmelerini değil, aynı zamanda kişisel meselelerinde onlara yardımcı olmalarını, adil muamele görmelerini ve operasyonel zorlukları ele almalarını bekler. Yeterince Irak'ın kamu sektöründe liderlik karmaşıklığı açıklayabilecek kimse teorik bir yaklaşım olduğunu bu araştırma elde edilen bulgulara dayalı olarak ortaya çıkmıştı. Bu nedenle, bu araştırmanın bulgularına dayanarak, Irak kamu sektöründeki etkili liderlik, yöneticilerin kendilerine yöneltilen sürekli değişen taleplere çözümler geliştirmelerine ve tüm çalışanlar için çalışma ortamını iyileştirmelerine olanak tanıyan esnek ve bağlam temelli bir liderlik modeli olarak en iyi şekilde açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The way leadership affects Baghdad's governmental agencies' workplace culture is investigated in this research. For this purpose a qualitative approach was adopted and phenomenology design was followed. Data were gathered by conducting semi-structured interviews with 10 Ten municipal managers who are responsible for different departments within the Baghdad municipality. Findings indicate that Iraqi leaders apply a“hybrid”form of leadership that goes beyond the traditional (Western) forms of transformational, servant and situational leadership. Transformational, servant, situational leadership practices are clearly present among Iraqi leaders. However, Iraqi leaders have demonstrated strong ethical, interpersonal, people-oriented and practical leadership practices which are formed by the unique cultural, political and administrative realities of Iraq. For example, the leaders face extreme resource limitations, political interference, and high public expectations and, therefore, have an obligation to implement justice, maintain open communication, motivate employees, build trust with employees, and empower employees to create a positive work environment. These are not preferred methods of leadership, however they are necessary to maintain organizational stability and allow the organization to function on a day-to-day basis. In addition, interviews with municipal managers further supported that leadership is multi-dimensional in Baghdad and that there is a need for leaders to be able to motivate their employees, solve problems, serve as technical experts, and support the welfare of their employees. Municipal managers expect their leaders to not only motivate and direct them, but to assist them with their personal issues, provide fair treatment, and address operational challenges. Based upon the findings from this research, it was clear that there was no one theoretical approach that could adequately explain the complexity of leadership in Iraq's public sector. Therefore, based upon the findings of this research, effective leadership in Iraq's public sector is best explained as being a flexible and context-based model of leadership that allows managers to develop solutions to the ever changing demands placed upon them and improve the work environment for all employees.