Örgütsel iletişimin ve algılanan örgütsel desteğin örgütsel değişime direnç üzerindeki etkisi
Effect of organizational communication and perceived organizational support on resistance to organizational change
- Tez No: 796234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SADIK TATLI, DR. GÖKTEN ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Piyasalardaki rekabetin artması örgütlerin değişimler yapmasına neden olmaktadır. Bu değişimler bazen küçük bazen de büyük değişiklikler olmaktadır. Değişimin boyutu her ne olursa olsun, değişime karşı dirençler oluşabilmektedir. Çalışanların değişime direnç göstermesini engellemek için yapılan araştırmalar örgütlerde iletişimi önemli bir faktör olarak sunmaktadır. Bu araştırma kapsamında örgütlerde örgütsel iletişimin değişime dirence etkisini ve bu etkide algılanan örgütsel desteğin aracılık rolünün tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma sonucunda çalışanların değişime dirençlerini etkileyen faktörlerin tespit edilmesi yönünden önemli bulgulara ulaşılması beklenmektedir. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ilindeki bir Vakıf Yükseköğretim kurumunda görev yapan 560 akademik ve idari personelden oluşmaktadır. Araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde basit tesadüfi örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket formları kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 Paket Programı ve SPSS Process 2.16 makrosu vasıtasıyla analiz edilmiştir. Analizlerde faktör analizi, güvenilirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve aracılık analizi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda örgütsel iletişimin algılanan örgütsel desteği pozitif yönde etkilediği ve örgütsel iletişimin değişime direnci azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel desteğin değişime dirence etkisi ise anlamlı değildir. Araştırmanın sonucuna göre örgütsel iletişimin değişime dirence etkisinde örgütsel desteğin anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Araştırma sonunda bulgular yorumlanarak gelecek araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing competition in the markets causes organizations to make changes. These changes are sometimes small and sometimes big. Regardless of the size of the change, resistance to change can occur. Research to prevent employees from resisting change presents communication as an important factor in organizations. This research aims to determine the effect of organizational communication on resistance to change and the mediating role of perceived organizational support in this effect. As a result of the study, it is expected to reach important findings in determining the factors affecting employees' resistance to change. The research sample consists of 560 academic and administrative staff working in a Foundation Higher Education institution in Istanbul. A simple random sampling technique was used to determine the study's sample. Questionnaire forms were used to collect research data. Data were analyzed using SPSS 25 Package PrograSm and SPSS Process 2.16 macro. Factor analysis, reliability analysis, descriptive statistics, correlation analysis and mediation analysis were applied to the analyses. As a result of the study, it was concluded that organizational communication positively affects perceived organizational support organizational communication reduces resistance to change. The effect of organizational support on resistance to change is insignificant. According to the results of the research, organizational support does not have a significant effect on the effect of organizational communication on resistance to change. At the end of the study, the findings were interpreted, and suggestions were presented to future researchers.