Çocuklarda ve adölesanlarda dikkati başka yöne çekme tekniklerinin akut ağrıya etkisi: bir meta analiz çalışması
The effectiveness of distraction methods for acute pain in children and adolescents: a meta-analysis
- Tez No: 796254
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çocuklarda dikkati başka yöne çekme tekniklerinin işleme bağlı yaşanılan akut ağrıya etkisini inceleyen deneysel çalışmaların meta analizinin yapılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, meta analiz yöntemi kullanılarak çocuklarda dikkati başka yöne çekme tekniklerinin işleme bağlı akut ağrı düzeyine etkisini inceleyen bir çalışmadır. Kapsamlı literatür taraması 1 Ocak 2010-31 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Verileri toplamak için Ulakbim, Pubmed, Science Direct, Cochrane, Web of Science, Embase, Medline, CINAHL olmak üzere 8 veri tabanları kullanılmıştır. Tarama sonucunda meta analize dahil edilebilecek randomize kontrollü çalışmaların metadolojik kalitesi Joanna Briggs Enstitüsü Randomize Kontrollü Deneyler için Kritik Değerlendirme Aracı (CARCTS-Joanna Briggs Institute Critical Appraisal for Randomized Controlled Trials Scale) kullanılmıştır. Verilerin analizi Comprehensive Meta Analysis (CMA) 3 programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Meta analize 29 çalışma dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to conduct a meta-analysis of experimental studies examining the effect of distraction techniques on acute pain experienced due to the procedure in children. Materials and Methods: This is a study examining the effect of distraction techniques on the level of acute pain associated with the procedure in children using the meta-analysis method. Comprehensive literature review was carried out between 1 January 2010 and 31 December 2021. Eight databases, namely Ulakbim, Pubmed, Science Direct, Cochrane, Web of Science, Embase, Medline, and CINAHL, were used to collect the data. The methodological quality of the randomized controlled trials that could be included in the meta-analysis as a result of the screening, the Joanna Briggs Institute Critical Appraisal for Randomized Controlled Trials Scale (CARCTS) was used. Data analysis was performed using the Comprehensive Meta-Analysis (CMA) 3 program. Results: 29 studies were included in the meta-analysis.