2015-2020 yılları arasında Muğla ilinde çalışan 112 personelinin geçirdiği iş kazaları sıklığı
The frequency of occupational accidents of 112 personnel working in Muğla between 2015-2020
  1. Tez No: 796255
  2. Yazar: ABDULKERİM BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Halk Sağlığı, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Public Health, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
112 acil ambulanslarında çalışan personelin maruz kaldığı iş kazaları hakkında veriler elde etmek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışma, Ambulans içinde çalışan sağlık personelinin yaşadığı iş kazaları hakkında bilgi edinmek, verileri değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Maruz kalınan iş kazalarının nedenleri, çeşitleri ve sıklıkları anket ile araştırılmıştır. Toplanan veriler ruhsatlı IBM SPSS istatistiksel analiz programı 23 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmaya toplam 68 kişi katılım sağlamıştır. Çalışmaya katılanların çoğunluğu acil tıp teknisyenleridir. Grubun yaş ortalaması ve standart sapması x̄=33,7±6,06 bulunurken cinsiyet dağılımında kadın sayısının daha fazla olduğu ancak kadın erkek sayısı arasında istatistiksel olarak farklılık olmadığı belirlenmiştir. Trafik kazası geçirme sıklığı %17,6 bulunmuştur. Bu kazaların çoğu başka bir araçla çarpışma sonucu meydana gelmiştir. İğne batması kazası, en çok görülen iş kazalarından biridir. İş kazalarının rapor edilmesi ve kaza sonrası rapor alma durumu sorgulandığında kaza geçirenlerin çok azının bunu rapor ettiği ve rapor aldığı bulunmuştur. Koruyucu donanımların ise hastanın durumuna göre kullanıldığı ve kısmen koruduğuna inanıldığı çalışma sonucunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İSTANBUL, 2023 A survey study was conducted to obtain data on occupational accidents experienced by the personnel working in 112 emergency ambulances. This study was carried out with the aim of obtaining information about the occupational accidents experienced by the health personnel working in the ambulance and evaluating the data. The causes, types and frequencies of occupational accidents exposed were investigated with a questionnaire. The collected data were analyzed using licensed IBM SPSS statistical analysis program version 23. A total of 68 people participated in the study. has participated. The majority of the participants in the study were emergency medical technicians. While the mean age and standard deviation of the group were 33.7±6.06, it was determined that the number of women was higher in gender distribution, but there was no statistical difference between the number of women and men. The frequency of traffic accidents was found to be 17.6%. Most of these accidents were the result of a collision with another vehicle. Needlestick accident is one of the most common occupational accidents. When the reporting of occupational accidents and the status of obtaining reports after the accident were questioned, it was found that very few of those who had an accident reported this and received a report. As a result of the study, it was determined that the protective equipment was used according to the patient's condition and believed to partially protect it.