Kadın öğretmenlerde cam tavan sendromunun incelenmesi: Mersin ili örneği
Investigation of glass ceiling syndrome in female teachers: The case of Mersin
- Tez No: 796266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma; Mersin ilindeki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kamu eğitim kurumlarında çalışan kadın öğretmenler üzerinde cam tavan sendromunu incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini, Mersin ilinde 2022-2023 öğretim yılında görev yapan 13 kadın öğretmen oluşturmaktadır. Nitel olarak desenlenen araştırmanın katılımcılarına derinlemesine görüşmeler yapılarak araştırma için gerekli sorular sorulmuştur. Veri toplama aracı olarak açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formunun kullanıldığı araştırmada, veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Çalışmada, kadın öğretmenlerin iş hayatında kurum içi ve müdürler tarafından yaşatılan görünmez engellere değinilmiştir. Kadınların aktif görevlerde rol alabilmesinin kurum ve kadın için önemi açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada keşfedilecek yeni temalar ile bilimsel anlamda katkı sağlayacağı umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research; It was carried out to examine the glass ceiling syndrome on female teachers working in public education institutions affiliated to the Ministry of National Education in Mersin. The research population consists of 13 female teachers working in Mersin in the 2022-2023 academic year. In-depth interviews were conducted with the participants of the research, which was designed qualitatively, and the necessary questions for the research were asked. In the study, in which a semi-structured interview form consisting of open-ended questions was used as a data collection tool, the data were analyzed by content analysis method. In the study, the invisible barriers that women teachers experience in their business life in the institution and by the principals are mentioned. It has been tried to explain the importance of women's taking part in active duties for the institution and women. It is hoped that the study will contribute scientifically with new themes to be discovered.