Irak'ın idari adem-i merkeziyetçilik deneyiminin Belçika, İspanya ve İtalya örnekleri üzerinden karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Iraq's administrative centralization experience on the examples of Belgium, Spain, and Italy
- Tez No: 796267
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMENAF TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kurulmuş olduğu topraklar ve jeopolitik konumu ve son yüzyıldır dünyanın önemli petrol ülkelerinden biri olması Irak'ı tarih boyunca önemli bir çekim merkezi haline getirmiştir. Ancak bu durum aynı zamanda Irak'ta istikrarlı bir yönetim sisteminin kurulmasını da engellemiştir. Körfez savaşlarıyla başlayan ve ABD işgaliyle yeni bir yapıya doğru evirilen Irak'ta adem-i merkeziyetçi bir yapı kurulmuştur. Irak'ın bu yeni sisteminin değerlendirilmesi için adem-i merkeziyetçiliği farklı açılardan uygulayan Belçika, İspanya ve İtalya devletleri ile karşılaştırmalı bir analiz çerçevesi sunulmuştur. Amaç farklı ülkelerdeki adem-i merkeziyetçilik deneyimlerinin Irak ile hem benzer hem de farklı yönlerinin ortaya konmasıdır. Tez çalışmasında kapsam dâhilindeki ülke örnekleri özellikle kuruluş, yapı, seçim ve temsiliyet, görev ve yetki paylaşımı, mali yetkiler, yönetimler arası ilişkiler ve hizmet sunumu ve yargı sistemi bakımından karşılaştırılmış, benzer ve farklı yönler, ülkelerin kendi özgün yapıları ve tarihsel geçmişlerinin uygulanan sisteme hangi açıdan etki ettiği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The founded lands and its geopolitical location, and being one of the world's most important oil countries for the last century, have made Iraq a significant center of attraction throughout history. However, this situation also prevented the foundation of a stable administrative system in Iraq. A decentralized structure was established in Iraq, which started with the Gulf wars and evolved into a contemporary arrangement with the US occupation; To evaluate this new system of Iraq; it has presented a comparative analysis framework with the states of Belgium, Spain, and Italy, which applied decentralization from different perspectives. The aim is to reveal similar and various aspects of decentralization experiences in other countries to Iraq. In the thesis study, it has compared the examples of the countries within the scope explicitly in terms of establishment, structure, election and representation, duty and authority sharing, financial powers, intergovernmental relations and service provision and judicial system, similar and various aspects, their unique arrangements and historical backgrounds of the countries to the applied system. It also has analyzed the effects.