Pandemi sürecinin evden çalışan kadınların ev ve iş yaşamı üzerindeki etkileri
Effects of the pandemic on the home and business life of female employees
  1. Tez No: 796273
  2. Yazar: SENA ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
2019 yılında Çin'de başlayıp bütün dünyayı etkisi altına alan covid-19 pandemisi hayatın birçok noktasına dokunmuştur. 2022 yılı itibariyle etkisini sürdüren salgınının Dünya'daki ve Türkiye'deki etkileri hala devam etmektedir. Covid-19 pandemisi ekonomi, sosyal hayat, insan psikolojisi ve sağlık alanında derin izler bırakmıştır. Şüphesiz çalışma hayatına karşın en büyük etkisi ofis ortamının eve taşınması olmuştur. Birçok sektörün darbe aldığı bu süreçte çalışma hayatı da sancılı bir dönemden geçmektedir. Etkilerin azaltılması adına işletmeler ve şirketler evden çalışmaya hızla yönelmeye başlamışlardır. İş düzenleri değişime uğrayan çalışanlar yeni bir çalışma sistemine adapte olmaya çalışmışlardır. Evden çalışma hayatlarımızı tek çatı altında toplamıştır. Ev ve iş yaşamındaki sorumluluklarda bir çatışma içerisine girmiştir. Bu çalışmanın amacı pandemi sürecinde evden çalışmış olan kadınlarımızın katılımlarıyla evden çalışmanın ev ve iş yaşamı üzerindeki etkilerini ölçmektir. Katılımcıların evden çalıştıkları süreçte yaşadıkları olumlu ve olumsuz olayların açıklanması ve sisteme karşı yöneltilen eleştirilerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca farklı sektörlerde çalışan katılımcıların evden çalışmadaki farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Pandemi döneminde evden çalışmış olan 35 kadın katılımcı ile gerçekleştirilen mülakat çalışmasından elde edilen veriler yorumlanarak içerik analizleri yapılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda evden çalışmanın zamandan tasarruf, kıyafet rahatlığı, işe hazırlanma telaşının olmaması ve trafik stresinin yaşanmaması yönüyle avantajları olarak görmektedirler. Evli ve çocuk sahibi olan kadınların medeni durumları gereğince evden çalışmalarının daha cazip olduğu belirtilen görüşler arasındadır. 0-3 yaş arasında çocuk sahibi olan katılımcılar çocuklarının anne desteğine daha fazla ihtiyacı olduğu için evden çalışmayı daha avantajlı görmektedirler. Ev içi emekte ve çocuk bakımında eşlerinin destek oldukça fazla olduğu sonucuna varılmıştır. Dezavantaj olarak ev içinde harcanılan emeğin arttığı ve bundan dolayı işe odaklanmada problemler yaşandığı kanısına varılmıştır. Ayrıca sürekli evden çalışmanın zaman içerisinde çalışma motivasyonunu düşürdüğü belirtilmiştir Katılımcıların çoğunluğu hibrit çalışma sistemini desteklemektedir. Evli ve çocuk sahibi katılımcılar bekâr veya çocuksuz katılımcılara kıyasla pandemi sürecini daha stresli atlatmışlardır.
Özet (Çeviri)
Starting in the year 2019 the Covid-19 virus which began in chine and impacted the whole World has changed various points in our lives. As of the year 2022 the pandemic continues to impact the world and Turkey as well. The Covid-19 pandemic has left deep scars on our economy, social lives, psychology and heath. To no surprise the biggest mark it has made on work life is that the office environment in which we have known transferred into our home. In this process, many industries have been hit, working life is no different and has also been going through a painful period. For this process to be less painful companies and businesses have quickly moved to the home office environment. Employees whose work patterns have changed have tried to adapt to a new working system. Working from home has put all of life under one conjoined roof. This has raised a conflict between home and work responsibilities. The purpose of this thesis is to measure the impact on home and work life for women who have worked during the pandemic. It is aimed to evaluate participants positive and negative experiences and also their criticisms directed against the system. In addition, it will try to reveal how the impact of working from home is different in various sectors. In this thesis, content analyzes were made by interpreting the data obtained from the interview study conducted with 35 female participants who worked from home during the pandemic period. In light of the data obtained, saving time, comfort of clothing, not having the rush of getting ready for work and also the absents of traffic stress has been considered an advantage. Also some have expressed, women who are married and have children to work from home due to their marital status an advantage. Participants who have children between the ages of 0-3 find it more advantageous to work from home because they believe their children need more maternal support within the age period. It has been concluded that the support of their spouses is quite important in domestic labor and also in child care. It was understood that the amount of labor spent at home increased, and therefore there were problems in focusing on work which can be considered a disadvantage. In addition, it has been stated that working from home constantly reduces the motivation to work over time. The majority of the participants in this thesis support the hybrid system for work. In conclusion it could be said that, participants who are married and have children survived the pandemic process more stressful than participants who were single or without children.