Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin hayvan sağlığı ve tarım alanlarında okuyan öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği görüşleri
Occupational health and safety opinions of students in animal health and agriculture of Vocational and Technical Anatolian High Schools
- Tez No: 796318
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BEKİR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, bireyin enerji harcayarak ortaya koyduğu iş muhtevasına giren her türlü çalışmada sağlığının korunmasını sağlamak veya bozulmasını önlemek için uygulanması gereken çalışmaların tümünü kapsayan bir olgudur. İş yerinde oluşabilecek kaza ve olayları önlemede iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin erken dönemde verilmesinin etkinliği konumuzun çerçevesini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, iş eğitimi süresince verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin iş atölyesi ve iş sahalarında kazanın önlenmesinde etkinliğinin araştırılması ile okul ve öğrenciye ait değişkenlere bağlı sonuç üzerinde etkisinin farkı ortaya konmuştur. Mesleki eğitim okullarında verilen uygulamalı eğitim alanları da iş sahasında olduğu gibi kaza riski taşımaktadır. Bizim araştırmamızda Celaleddin Karatay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Tarım ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği alanlarının 11. sınıfında okuyan 43 öğrenci ile yapılmıştır. Bu alanı seçmemizin nedeni, diğer risk faktörlerinin yanında kimyasal ve biyolojik risk faktörlerini kapsamasıdır. Atölye ortamında yarı yapılandırılmış görüşme formu ile öğrencilerin farkındalığı hakkında veri toplanmıştır. Çalışma sonunda Tarım ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği alanına ait laboratuvar çalışmalarında öğrencilerin maruz kalacağı risklere karşı tutumu belirlenmiştir. Ele alınan önemli bağımlı değişkeni öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği görüşleri bağımsız değişkenler ise iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, okulun iş-kaza deneyimi, çevresel faktörler olarak değerlendirilmiştir. Öğrencilerin dışsal faktörler ile içsel motivasyonunun artırıldığı, okul ortamında oluşan İş sağlığı ve güvenliği kültürünün öğrenciyi pozitif etkilediği saptanmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği eğitiminin liselerde 8 saatlik bir konu olarak anlatılması yerine müfredata bir ders olarak girmesi önerilmektedir. Laboratuvar ortamında yapılan uygulama eğitimin, öğrencinin farkındalığına değer kattığı görülmüş olup temsili eğitimin artırılması önemsenmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is a phenomenon including all of the studies that must be implemented to ensure the protection of health or prevent its deterioration in all kinds of work that the individual performs by spending energy. The effectiveness of providing occupational health and safety training in the early period in preventing accidents and incidents that may occur in the workplace forms the framework of our subject. In this study, the effect of the occupational health and safety training given during the job training on the outcome depending on the school and student variables was revealed through the research of the effectiveness of the occupational health and safety training in the workplace and job sites in the prevention of the accident. Practical training areas given in vocational education schools also carry the risk of accidents, as in the workplaces. Our research was carried out with 43 students studying in the 11th grade of Agriculture and Animal Health and Breeding at Celaleddin Karatay Vocational and Technical Anatolian High School. The reason we chose this area is that it also covers chemical and biological risk factors as well as other risk factors. Data on students' awareness were collected with a semi-structured interview form in the workshop environment. At the end of the study, students' approach towards the risks they will be exposed to were determined in laboratory studies in the field of Agriculture and Animal Health and Breeding. While the important dependent variable was the occupational health and safety attitudes of the students, the independent variables were occupational health and safety education, the school's work-accident experience, and environmental factors. It has been determined that the internal motivation of the students is increased by external factors, and the occupational health and safety culture formed in the school environment has a positive effect on the student. It is recommended that occupational health and safety education should be included in the curriculum as a course instead of being taught as an 8-hour subject in high schools. It has been seen that the practical training in the laboratory environment adds value to the awareness of the student, and it is important to increase the representative education.