İş ve sosyal güvenlik hukukunda kısmi süreli çalışma
Part-time working in the Turkish labour and social security law
- Tez No: 796319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Zaman içerisinde sosyo-ekonomik alanda meydana gelen değişiklikler çalışma hayatında da tezahür bularak yüzyıllar içerisinde işçi ve işveren arasında kurulan iş ilişkisini yakından etkilemiştir. İşçilerin zaman içerisinde talep ettikleri çeşitli sosyal ve ekonomik haklar kurulan iş ilişkisinin iş hukukunun gelişmesiyle de beraber işçi lehine pozitif ivme kazanmasına yardımcı olmuştur. Özellikle 90'lı yılların sonunda hız kazanan teknolojik ve sosyal gelişmeler çalışma hayatında esneklik arayışını arttırmıştır. Yargı kararları neticesinde zaman içerisinde gelişim gösteren kısmi süreli çalışma nihayetinde 4857 Sayılı Kanun ile beraber İş Hukuku'nda yazılı olarak yerini almıştır. Her ne kadar yapılan değişiklikler neticesinde yazılı hale gelmiş olsa da kısmi süreli çalışmanın yalnızca genel hatlarıyla düzenlenmiş olması uygulamada problemlere yol açmaktadır. Sosyal Güvenlik Hukuku bakımından ise normal süreli çalışanlar ile kıyaslandığında oldukça dezavantajlı durumda oldukları görülecektir.
Özet (Çeviri)
The changes that have occurred in the social-economic field over time have also manifested in the working life and have closely affected the business relationship established between the employee and the employer over the centuries. Various social and economic rights demanded by the workers over time have helped the established business relationship to gain positive momentum in favor of the worker with the development of labor law. Technological and social developments, which gained momentum especially at the end of the 90s, increased the search for flexibility in working life. Part-time work, which developed over time as a result of judicial decisions, eventually took its place in written form in Labor Law with the law no. 4857. Although it has been written as a result of the changes made, the fact that the part-time work is arranged only in general terms causes problems in practice. In terms of Social Security Law, it will be seen that they are in a very disadvantageous position when compared to regular-term employees.