Öğretmen adaylarına yönelik yapılan mikro öğretim tekniğine ilişkin çalışmaların meta-tematik analizi
Meta-thematic analysis of studies on micro teaching techniques for prospective teachers
- Tez No: 796351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KİNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarına yönelik yapılan mikro öğretim tekniğine ilişkin katılımcı görüşüne yer verilmiş olan nitel çalışmaların meta-tematik analiz süreciyle incelenmesidir. Bu araştırmada mikro öğretim tekniğine ilişkin yapılan çalışmalar bağlamında;“öğretmen adayları ve mikro öğretim”,“öğretmen adayları ve mikro öğretim tekniği”,“öğretmen adayları ve mikro öğretim yöntemi”,“öğretmen adayları ve mikro öğretim uygulamaları”anahtar kelimeleri kullanılarak ulaşılan çalışmalar, sadece Türkçe dilinde yazılmış çalışmalar, yurt içinde yapılan yüksek lisans tezi, doktora tezi ve hakemli akademik dergilerde yayımlanan makaleler, 1992-2020 yılları arasında yayımlanmış çalışmalar, öğretmen adaylarına yönelik yapılmış olan çalışmalar, nitel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı ve katılımcı görüşlerinin yer aldığı çalışmalar, literatür taraması yapılırken kullanılan anahtar sözcükler ve veri tabanlarıyla sınırlı olmasına bağlı olarak veriler toplanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma türlerinden meta-tematik analiz kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında mikro öğretim tekniğine ilişkin yapılan çalışmaların öğretmen adaylarının bilişsel boyutuna etkisi, duyuşsal boyutuna etkisi, kişisel gelişimine etkisi, mesleki gelişimine etkisi, mikro öğretim tekniğine ilişkin yapılan çalışmalarda öğretmen adaylarının karşılaştığı sorunlar ve mikro öğretim tekniğine ilişkin yapılan çalışmalarda öğretmen adaylarının önerileri incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda araştırmaya dâhil edilen çalışmaların meta-tematik analizine göre öğretmen adayları mikro öğretim tekniği uygulamalarıyla derse aktif katılım sağladıklarını, yaratıcılık becerilerinin geliştiğini, özgüvenlerinin arttığını, öğretmenlik mesleğini sevmeye başladıklarını, derse ilgilerinin arttığını, mikro öğretim tekniğinin kişisel gelişim sağlamaya katkı sunduğunu, sınıf yönetimini sağlayabildiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca araştırmaya dâhil edilen çalışmalar incelendiğinde öğretmen adayları mikro öğretim tekniğini uygularken öğretmenlik rolünü yapmada zorlandıklarını ve kendi sınıflarındaki öğrenci arkadaşlarına uygulamadan kaynaklı sorunlar yaşadıklarını açıklamışlardır. Bununla birlikte öğretmen adayları mikro öğretim tekniğinin uygulanmasına ilişkin olarak gerçek sınıf ortamında uygulanmasını, mikro öğretimin ders olmasını ve sınıf mevcudunun azaltılması gibi önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the qualitative studies, which include participants' views on the microteaching technique for prospective teachers, using the meta-thematic analysis process. In this research, in the context of studies on micro teaching technique; studies reached by using the keywords“prospective teachers and micro teaching”,“prospective teachers and micro teaching technique”,“prospective teachers and micro teaching method”,“prospective teachers and micro teaching practices”, studies written only in Turkish, master's thesis, doctoral thesis in the country and articles published in peer-reviewed academic journals, studies published between 1992-2020, studies conducted in relation to prospective teachers, studies using qualitative research methods and participant views, data were collected within the limits of the keywords and databases used during the literature review. In this study, meta-thematic analysis one of the qualitative research methods, was used. In the findings of the research, the effect of the studies on micro teaching technique on the cognitive dimension of prospective teachers, on the affective dimension of prospective teachers, the personal development of prospective teachers and the professional development of prospective teachers, the problems faced by prospective teachers and their suggestions in the studies on micro teaching technique were examined. As a result of this study, according to the meta-thematic analysis of the studies included in the research, prospective teachers expressed that that they actively participated in the lesson, their creativity skills improved, their self-confidence increased, they started to love the teaching profession, their interest in the lesson increased, the micro teaching technique contributed to personal development, they could handle the classroom management. In addition, when the studies included in the research were examined, the prospective teachers explained that they had difficulties in performing the role of teaching while applying the micro teaching technique and that they had problems with their classmates due to the application. In addition to this, prospective teachers made suggestions regarding the application of micro teaching technique, such as applying it in a real classroom environment, having a seperate microteaching lesson and reducing the number of students in the class.