Instant electrical load forecasting by using artificial neural networks
Yapay sinir ağları kullanarak anlık elektrik yükü tahmini
- Tez No: 796420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Teknoloji geliştikçe, toplumun sürekli artan enerji iştahı da gelişiyor. Artan enerji ihtiyacını güvenilir, uygun maliyetli, yüksek kaliteli ve çevre dostu bir şekilde sağlamak, giderek daha acil bir zorluk haline geliyor. Enerji sistemi planlama optimizasyonu ve başarısı, en yüksek kalitede düşük maliyetli, uzun vadeli enerji çözümleri sunmak için kritik öneme sahiptir. Bir elektrik şebekesi tasarlamanın en erken ve en önemli adımlarından biri, gelecekteki yükü tahmin etmektir. Elektriksel Yük Tahmininin Tanımı Elektriksel yük tahmini ile kastedilen, geçmişteki ve şimdiki elektrik yüklerini analiz etmek ve çeşitli yöntemler ve algoritmalar kullanarak gelecekteki yükleri tahmin etmektir. Bu araştırmada, yeni bir yaklaşım olan elektrik talebini tahmin etmek için LSTM tabanlı optimizasyon algoritmalarından yararlanılmıştır. Sonuçlar, bir dizi geleneksel yöntem kullanılarak bulunan sonuçlarla ve ardından yerleşik araştırmalarda bulunanlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
As technology develops, so does society's ever-increasing appetite for energy. Providing the increasing need for energy in a dependable, cost-effective, high-quality, and environmentally friendly manner is becoming an increasingly pressing challenge. Energy system planning optimization and success are critical to delivering low-cost, long-term energy solutions of the highest quality. One of the earliest and most crucial steps in designing a power grid is estimating future load. Definition of Electrical Load Estimation Analyzing historical and present electrical loads and predicting future loads using various methods and algorithms is what is meant by electrical load estimation. In this research, LSTM-based optimization algorithms were utilized to predict electrical demand, which is a novel approach. Results were compared to those found using a number of traditional methods, and then to those found in established research.