Bası yarası oluşabilecek hastalar için akıllı yatak sistemi modellenmesi ve tasarımı
Modeling and design smart bed system for patients who may have pressure sores surface
  1. Tez No: 679523
  2. Yazar: TÜRKAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFIZ ALİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Electrical and Electronics Engineering, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yatan hastalarda oluşabilecek bası yaraları ve doku nekrozu oluşumu, onların yaşam konforunu önemli ölçüde azaltmakta ve hatta yaşamları için tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir. Bu çalışmada yatan hastalarda oluşabilecek bası yaralarının oluşumunun önüne geçilebilmesi için bir akıllı model yatak prototipi geliştirilmiştir. Tasarlanmış bu akıllı yatak prototipinde ilk aşamada, ağırlık algılama sensörleri (load cell) kullanılarak hasta-yatak sisteminde birim temas yüzey alanı üzerindeki basınç dağılımının haritalaması gerçekleştirilerek yatakla temas eden hasta vücudunun hareketsiz bölgeleri belirlenir. İkinci aşamada ise ilgili yüzey alanından alınan bilgiler doğrultusunda, yüzeye belirli şekil ve parametrelere sahip uyarıcı elektrik impuls sinyal uygulaması yapılır. Önerilen prototip sistemi uzaktan da izlenmeye müsait yeni bir sistem olup, hastanın anlık pozisyon durumunu değerlendirmeye ve ihtiyaca binaen koruyucu tedavi olarak, uygun uyarıcı elektrik akımı sinyallerinin kullanılmasıyla normal doku aktivitesinin devamının sağlanmasına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın aynı zamanda gelecekte bu konularda yapılacak araştırmalara öncülük edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The pressure ulcers and tissue necrosis that may occur in hospitalized patients significantly reduce their comfort of life and may even lead to dangerous consequences for their lives. In this study, a smart model mattress prototype was developed to prevent the formation of pressure sores that may occur in hospitalized patients. In this designed smart bed prototype, in the first stage, the stationary areas of the patient's body in contact with the bed are determined by mapping the pressure distribution over the unit contact surface area in the patient-bed system using weight sensing sensors (load cell). In the second stage, in line with the information received from the relevant surface area, stimulating electrical impulse signal application with certain shapes and parameters is applied to the surface. The proposed prototype system is a new system that is suitable for remote monitoring, and it allows to evaluate the instant position of the patient and to ensure the continuation of normal tissue activity by using appropriate stimulating electrical current signals as a preventive treatment as needed. It is thought that this study will also lead to future research on these issues.