Design and implementation of an effective DWDM FSO system under different rain conditions and modulation format
Tasarım ve uygulama etkili DWDM FSO sistemi altındafarklı yağmur şartları ve modülasyon formatı
  1. Tez No: 796419
  2. Yazar: MOHAMMED TAREQ MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sırasıyla. NRZ ve RZ gibi alternatif modülasyon biçimlerinin performansı, Yüksek iletim veri hızları nedeniyle, sürücü spektrumu, sinyal güvenlik ve maliyet verimliliği, Serbest Uzay Optik (FSO) iletişimi, Radyo Frekansı (RF) iletişimine bir alternatif olarak giderek daha çekici hale geliyor. 32- 1.28 Tbps veri çıkışına sahip kanal DWDM FSO sistemi bu şekilde tasarlanmıştır. ders çalışma. Önerilen sistem, çeşitli mesafelerde (5-20 km) ve üç kez test edildi. (1.988, 5.844, 5.844, ve 9.29) dB, (-5,-10,0,5 ve 10) dBm'lik değişen giriş gücüne sahip 5 senaryo olarak bu yazıda incelenmiştir. Giriş gücü artırıldıkça sistem performansı iyileştirildi Kalite Faktörünün analiz edilen parametrelerinden elde edilen sonuçlara göre arttığı (QF) ve Bit Hata Oranı (BER). Ek olarak, RZ kullanımının tüm giriş gücü senaryolarında hafif yağmur durumları için daha iyi sonuçlar üretir. RZ iken modülasyon tipi, 5 km'ye kadar mesafeler için orta dereceli yağmurda daha iyi performans gösterdi, NRZ modülasyon stili daha uzun mesafeler için önerilir. Ve şiddetli yağmur ortamında, 0 dBm ve 5 dBm güç kullanılması, NRZ'nin oldukça üstün, gücü 10 dBm'ye çıkarırken çok daha ölçeklenebilirlik sağladı sadece 5 km'lik elde edilen mesafe ile ilgili sonuçlar. Ayrıca, önerilen bir orta ve şiddetli yağmurda iletim mesafesini artırmak için amplifikasyon tekniği 10 dB kazançlı bir optik amplifikatör kullanarak 20 km'ye kadar durumlar.
Özet (Çeviri)
Respectively. The performance of alternative modulation formats such as NRZ and RZ, as well Due to its high transmission data rates, availability of a license to drive spectrum, signal security, and cost efficiency, Free Space Optical (FSO) communication is becoming increasingly attractive as an alternative to Radio Frequency (RF) communication. A 32- channel DWDM FSO system with a data throughput of 1.28 Tbps has been designed in this study. The suggested system was tested over a range of distances (5-20 km) and for three different types of rain (light, medium, and heavy), with attenuation values of (1.988, 5.844, and 9.29) dB, as 5 scenarios of varying input power of (-5,-10,0,5, and 10) dBm, has been investigated in this paper. The system performance improved as the input power was increased, according to the results obtained from the analyzed parameters of Quality Factor (QF) and Bit Error Rate (BER). In addition, it has been discovered that employing RZ produces better outcomes for light rain cases in all input power scenarios. While the RZ modulation type performed better in medium rain for distances up to 5 km, the NRZ modulation style is recommended for longer distances.And, in a heavy rain environment, utilizing 0 dBm and 5 dBm power indicated that NRZ is considerably superior, while increasing the power to 10 dBm provided much more scalable outcomes concerning the obtained distance of merely 5 km. Also, has been proposed an amplification technique to increase the transmission distance over mid and heavy rain situations up to 20 km by using an optical amplifier with a gain of 10 dB.