Manyetik alan katkılı yakıt hücre sistemi tasarımı
Magnetic field added fuel cell system design
- Tez No: 796460
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüşümünü sağlayan cihazlar yakıt hücreleridir. Literatürde farklı tiplerde yakıt hücreleri bulunmasına rağmen en fazla tercih edilen PEM (polimer elektrolit membran) yakıt hücresidir. Birçok avantajı sayesinde gelecek zamanlarda fosil yakıtlara seçenek olarak bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Hibrit Güç Sistemlerinde hidrojen tüketimini azaltmak için yeni bir enerji yönetim stratejisi önerilmiştir. Bu Enerji Yönetimi Stratejisi, DC barasında talep edilen yük talebinin bir Yük Takip kontrol döngüsünü ve hava akış hızına uygulanan Global Extremum Seeking algoritmasına dayalı olarak yakıt ekonomisini iyileştirmek için bir optimizasyon kontrol döngüsünü kullanır. Bu tez çalışmasında, Hibrit Güç Sisteminde kullanılan PEM yakıt hücresine harici olarak uygulanan manyetik alan B'nin etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda, B manyetik alanı çok düşük değerlerden çok yüksek değerlere kadar sisteme uygulanmıştır. Bu işlem sonucunda B manyetik alan hücre yığını boyunca akıma olumlu bir etki veriri ve sistemin verimliliğine katkıda bulunur. Hücre akım akışının maksimum olduğu optimum bir manyetik alan değer vardır. Ayrıca akımda yine bir optimizasyon çalışmasının gerekli olduğu bazı dalgalanmalar vardır.
Özet (Çeviri)
Fuel cell structures converts chemical energy to electrical energy. In the literature, although many types of fuel cell structures exist, the most preferable one is called PEM (Polymer Electrolyte Membrane) type. Since PEM has many advantages on the other types, there are many applications for the energy requirements. A new energy control strategy for energy efficiency in a Hybrid Power System was recommended. This energy control strategy mainly uses an optimization scheme for the control of fuel economy by a Global Extremum Seeking in a relevant algorithm, so that the dc power requirement on the load is considered for the flowing charge amount and applied to the air velocity used in the stack to improve fuel economy. In this work, the effect of magnetic field B applied externally to the PEM fuel-cell stack in a Hybrid Power System is explored. In MatLab/Simulink, field B is varied to some extend from very low to the higher values in an arbitrary unit and the conversion output is examined versus the field strength. For this process, B gives a positive effect to the flowing current along the cell stack and contributes to the efficiency of the system. There exists an optimum field value, where the cell current flow maximizes. Besides, there exist certain fluctuations in the current where an optimization work is still required.