Konya ili yetiştirici şartlarındaki akkaramanların döl verimi ve buna etkili kimi faktörlerin incelenmesi
Effects of some factors on reproduction and reproduction performance of akkaraman sheep at breeder flock in Konya province
- Tez No: 796461
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu araştırmada, Konya'nın Yarma mahallesinde yetiştirilen 1408 akkaraman koyunda 2014-2016 yıllarına ait gebelik oranı (GO), doğuran koyun başına doğan kuzu oranı (DKDKO), sürü verimliliği (SV) ve kuzularda yaşama gücü (KYG) ile bu ölçütler üzerine yıl ve koyun yaşının etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, yaşama gücü üzerine kuzunun doğum tipi ve cinsiyetinin etkisi çalışılmıştır. Bu ölçütler için en küçük kareler ortalamaları sırasıyla, % 91.27±0.11, % 135±0.30, % 86.38±0.01 ve 94.63±0.01 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 1408 Akkaraman ewes were used in order to determine the effects of age and year on the conception rate (CR), prolificacy (PC), productivity (PR) and viability (V), at the Yarma district in Konya City at 2014-2016 years. The least-squares means for these parameters of all flock were found as follows; 91.27±0.11 %, 135±0.30 %, 86.38±0.01 % and 94.63±0.01 %, respectively. In addition, the effects of sex of lamb and birth type on viability were also studied.