Fermente gilaburu (Viburnum opulus L.) meyve suyu ile marinasyon işleminin tavuk göğüs etinin bazı kalite özellikleri üzerine etkisi
Effect of marination process with fermented european cranberry bush (Viburnum opulus L.) fruit juice on some quality properties of chicken breast meat
- Tez No: 796467
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN SARIÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada antimikrobiyal, antioksidan ve farmakolojik özelliklere sahip farklı konsantrasyonlardaki fermente gilaburu suyu (GBS) ile hazırlanmış (%0, %20, %40 ve %60 GBS, sırasıyla kontrol, GBS1, GBS2, GBS3) marinatlar ile tavuk göğüs eti farklı sürelerde (4, 24 ve 48 sa) marine edilmiş ve örneklerin tekstürel ve fizikokimyasal özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Marine edilen örneklerin renk, pH, pişirme kaybı ve su tutma kapasitesi gibi fizikokimyasal özellikleri, pişirilen tavuk eti örneklerinin ise tekstürel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, marinades prepared with different concentrations of fermented gilaburu juice (GBS) with antimicrobial, antioxidant and pharmacological properties (0%, 20%, 40% and 60% GBS, control, GBS1, GBS2, GBS3) and chicken breast meat in different times (4, 24 and 48 h) were marinated and their effects on the textural and physicochemical properties of the samples were investigated. Physicochemical properties such as color, pH, cooking loss and water holding capacity of marinated samples, and textural properties of cooked chicken meat samples were investigated.