Audio denoise enhancement by using artificial intelligence (neural network) and deep learning
- Tez No: 796518
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
makine öğrenimi üzerinde çalışanlar ve yapay zeka üzerinde çalışanlar da dahil olmak üzere sesi filtrelemenin birçok yolu vardır ve hız, doğruluk ve verimlilik açısından birbirinden farklıdır. . Öğeleri keşfetmek, sınıflandırmak ve ayıklamak için hızlı ve geniş kapsamlı (CNN) algoritmaları ile çalışan YOLO ailesinin en son sürümü olan YOLO 7 olarak adlandırılan son zamanlarda geliştirilen en son yöntemleri takip ettik, algılama problemini çözmek için 5 temel adım attık. dönüştürme dahil olmak üzere sesten gelen gürültü Ses dosyaları, son işleme için sesin bölgelerini gösteren bir Chroma spektrogramına dönüştürüldü ve sesten gürültünün çıkarılması sürecini kolaylaştırdı ve %14'lük bir doğruluk oranıyla yaklaşık 0,994'lük bir doğruluğa ulaştık. bağlantı iyileştirme. Bu konuda, ses kalitesini yeni geliştirilen en yeni yöntemlerle iyileştirerek önceki parşömene güvendik. Ulaşılan doğruluk yüzdesi muazzamdı ve iyileştirme yüzdesi de çok tatmin ediciydi.
Özet (Çeviri)
are many ways to filter audio, including those that work on machine learning, and those that work on artificial intelligence and differ from each other in speed, accuracy and efficiency. . We followed the latest methods developed recently called YOLO 7, which is the latest version of the YOLO family, which works with (CNN) algorithms quickly and broadly to discover, classify and extract elements, we made 5 basic steps to solve the problem of detecting noise from audio, including transforming The audio files were converted to a Chroma spectrogram showing the regions of the audio for post-processing and to facilitate the process of extracting noise from the audio, and we reached an accuracy of around 0.994, with a 14% linkage improvement. In this we relied on the previous parchment by improving the sound quality with the latest newly developed methods. The percentage of accuracy reached was enormous, as well as the percentage of improvement was very satisfactory.