Genç yaş kanser hastalarının dağılımı,klinokopatolojik özellikleri ve prognoza etki eden faktörler
Distribution, clinicopathological characteristics and prognostic factors of young cancer pati̇ents
  1. Tez No: 796517
  2. Yazar: HALİT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KOÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kanser yıllar içinde artan mortalitesi ve morbiditesi olan bir hastalıktır. Gittikçe daha genç yaşlarda görülmesi bu konuda daha çok araştırma yapılması gerekmektedir. Çalışmamızın amacı genç yaş kanser hastalarında dağılım, klinikopatolojik özellikler ve prognoza etki eden faktörleri belirlemektir. Çalışmamıza Ocak 2008 – Aralık 2022 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji ünitesine başvuran histopatolojik olarak malignite tanısı almış (hematolojik malignitesi ve çift primer tümörü olanlar hariç), ≥18 ve ≤40 yaş aralığında, tüm hastalar dosya kayıtlarından retrospektif olarak incelendi. Hastalarda saptanan kanserlerin dağılımı, demografik verileri, klinik özellikleri, tümöre ait patolojik özellikler ve uygulanan tedaviler kaydedilerek bunların prognoza olan etkileri araştırıldı. Çalışmadaki toplam 393 hastanın 283'ü kadın (%72), 110'u (%27) erkek idi. En sık saptanan kanser kadın meme kanseri (n=237), ardından testis (n=64) ve kolorektal kanser gelmekteydi (n=36). Kadınlar arasında en sık meme, erkekler arasında ise en sık testis kanseri tespit edildi. Hastaların ortalama yaşı 31 (18-40) olarak saptandı. Hastaların tanı anında en sık evre 2 olduğu görüldü. En sık mortaliteye sebep olan kanserler meme, kolorektal ve mideydi. Tüm veriler analiz edildiğinde hastaların 89'u (%22,7) vefat etmişti. Meme kanserinde tek değişkenli analizlerde PS'ye tümör çapı ve evrenin etki ettiği saptanırken, GS'ye hem tek değişkenli hem de çok değişkenli analizlerde histolojik alt tip, histolojik grade ve tümör çapının etki ettiği görüldü. Kolorektal kanserlerde PS'ye evre, yaş, histolojik grade, lenf nodu durumu ve lokalizasyonun etki ettiği saptanırken, GS'ye histolojik grade, evre, lenf nodu durumu ve lokalizasyonun etki ettiği görüldü. Testis kanserinde nonseminom histolojisi olanlar ile evre 3 hastaların nüks oranının daha yüksek olduğu tespit edidi. Testis kanserinde, sol tarafta yerleşimli testis kanseri olan hastalar, 35 yaşından küçük hastalar ile evre 3 hastaların ölüm oranlarının daha yüksek olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease with increasing mortality and morbidity over the years. More research needs to be done on this subject, as it is increasingly seen at younger ages. The aim of our study is to determine the distribution, clinicopathological features and factors affecting prognosis in young cancer patients. All patients, aged between ≥18 and ≤40 years, who were diagnosed with histopathological malignancy (Except for those with hematological malignancies and double primary tumors), who applied to the Medical Oncology unit of Antalya Training and Research Hospital between January 2008 and December 2022, were retrospectively analyzed from their file records. The distribution of cancers detected in the patients, demographic data, clinical features, pathological characteristics of the tumor and the treatments applied were recorded and their effects on the prognosis were investigated. The most frequently detected cancer was female breast cancer (n=237), followed by testicular (n=64) and colorectal cancer (n=36). Breast cancer was the most common among women, and testicular cancer was the most common among men. The mean age of the patients was 31 (18-40). It was seen that the patients were most frequently stage 2 at the time of diagnosis. The cancers that caused the most mortality were breast, colorectal and stomach. When all data were analyzed, 89 (22.7%) of the patients died. Tumor size and stage were found to affect disease-free survival in univariate analyzes of breast cancer, while histological subtype, histological grade and tumor diameter were found to affect overall survival in both univariate and multivariate analyzes. While stage, age, histological grade, lymph node status and localization were found to affect progression-free survival in colorectal cancers, histological grade, stage, lymph node status and localization were found to affect overall survival. In testicular cancer, patients with left-sided testicular cancer, patients younger than 35 years of age, and stage 3 patients were found to have higher mortality rates.