Ferrosen takılı nanopartiküle immobilize edilen asetilkolinesteraz'ın azinfos-etil, azinfos-metil ve tetraklorvinpos pestisitleri ile olan etkileşiminin incelenmesi
Investigation of the interaction of acetylcholinesterase immobilized on ferrocene-attached nanoparticles with azinfos-ethyl, azinfos-methyl and tetrachlorvinpos pesticides
- Tez No: 938349
- Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Asetilkolinesteraz enzimini küre yapısındaki yüzeye immobilize etmek için, ferrosenkarboksaldehit ve küre yapısında bulunan (aminometil)polistiren'in katılma ayrılma tepkimesi sonucunda oluşan bir destek hazırlanmıştır. Desteğin yüzey modifikasyonu için Elementel Analiz, Enerji Dağılımlı X-Işını Analizi (EDX) ile birlikte Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM-EDX), ve Fourier dönüşümlü IR spektroskopis (FTIR) ile karakterize edilmiştir. İmmobilize enzimin katalitik aktivitesi asetiltiyokolin substratı kullanılarak spektrofotometrik olarak belirlenmiştir. İmmobilizasyondan sonraki sekizinci hafta sonunda immobilize enzimin göreceli olarak aktivitesini %88,8 koruduğu belirlenmiştir. Çalışılan pestisitler içinde immobilize enzimi en fazla inhibe eden pestisitin Azinfos-etil pestisiti olduğu spektrofotometrik ölçüm sonuçlarına göre karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to immobilize acetylcholinesterase enzyme on the spherical surface, a support was prepared by the addition-dissociation reaction of ferrocenecarboxaldehyde and (aminomethyl) polycitrene in the sphere structure. The surface modification of the support was characterized by Elemental Analysis, Scanning Electron Microscopy (SEM-EDX) with Energy Dispersive X-Ray Analysis (EDX), and Fourier transform IR spectroscopy (FTIR). The catalytic activity of the immobilized enzyme was determined spectrophotometrically using acetylthiocholine substrate. At the end of the eighth week after immobilization, the immobilized enzyme retained 88.8% of its relative activity. According to the spectrophotometric measurement results, Azinfos-ethyl pesticide was found to be the most inhibitory pesticide to the immobilized enzyme among the pesticides studied.