Üniversite öğrencilerinde otomatik düşünceler ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between automatic thoughts and mindfulness in university students
- Tez No: 796556
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde otomatik düşünceler ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Çukurova Üniversitesi Adana Meslek Yüksekokulu öğrenci işlerinden alınan bilgiler doğrultusunda 2020-2021 eğitim-öğretim yılında bahar döneminde kayıtlı 5130 öğrenci arasından ulaşılan toplam 750 (412 kadın, 338 erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan, genel ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada verilerin toplanması için 30 maddeden oluşan“Otomatik Düşünceler Ölçeği”, 15 maddeden oluşan“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda ölçek puanlarının normal dağılım varsayımını sağladığı tespit edilmiştir. Bu durumda niceliksel verilerin karşılaştırılması için iki grup karşılaştırılması için bağımsız örneklem T Testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında tek faktörlü varyans analizi (ANOVA), farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için Bonferroni posthoc testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; Katılımcıların bilinçli farkındalık ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalamaları 60,98±13,07, otomatik düşünceler ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalamaları 77,00±32,41 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between automatic thoughts and mindfulness in university students. In line with the information received from Çukurova University Adana Vocational School student affairs, the study group of the research consists of 750 students (412 female, 338 male), who were reached among 5130 students registered in the spring term in the 2020-2021 academic year. The general relational search model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. In the study,“Automatic Thoughts Scale”consisting of 30 items,“Conscious Awareness Scale”consisting of 15 items and a socio-demographic information form prepared by the researcher were used to collect data. In the analysis of the datas, SPSS program has been used. As a result of the analysis, it was determined that the scale scores met the assumption of normal distribution. For the data analysis independent sample T-Test was used to compare two groups to compare quantitative data, single-factor analysis of variance was used to compare more than two groups, and Bonferroni posthoc test was used to determine which group the difference originated from. According to the findings obtained in the research; the total mean score of the participants from the mindfulness scale was calculated as 60.98±13.07, and the total mean score they got from the automatic thoughts scale was calculated as 77.00±32.41.