Cybersecurity risk assessment for unmanned aircraft systems
  1. Tez No: 796560
  2. Yazar: EYMEN ELRIFAI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bugün, siber güvenlik ve emniyet, UAS geliştirmedeki en acil operasyonlardan ikisidir. Mevcut hava sahası sistemi içindeki UAS operasyonlarının güvenli olmasını sağlamak için yasa koyucular ve havacılık yetkilileri tarafından çok sayıda çalışma yapılmıştır. Spesifik Operasyon Riski Değerlendirmesi (SORA), İnsansız Hava Aracı Sistemlerine İlişkin Kural Koymak için Ortak Otoriteler (JARUS) tarafından geliştirilen bir metodolojidir. Bu metodoloji, Spesifik Kategori UAS operasyonlarıyla ilişkili değerlendirmeleri değerlendirmek için bir risk olarak kullanılabilir. Ancak, güvenlikle ilgili sorunların yalnızca bir alt kümesi metodoloji tarafından ele alınabilir. Bu belge, SORA metodolojisini siber güvenlik alanında kullanıma uyarlamak için attığımız adımları detaylandırıyor. Bu stratejiyi göstermek için metodolojiyi, siber güvenliğin bir parçası olan resmi hükümet binaları ve askeri ve güvenlik alanlarındaki gizlilik mücadelesini içerecek şekilde genişletiyoruz.
Özet (Çeviri)
Today, cybersecurity and safety are two of the most pressing operations in UAS development. There has been a lot of work put in by legislators and aviation authorities to ensure that UAS operations inside the existing airspace system are safe. Specific Operation Risk Assessment (SORA) is a methodology developed by the Joint Authorities for Rulemaking on Unmanned Aircraft Systems (JARUS). This methodology may be used as a risk for assessing the assessments associated with Specific Category UAS operations. However, only a subset of safety-related issues may be addressed by the methodology. This document details the steps we took to adapt the SORA methodology for use in the field of cybersecurity. To demonstrate this strategy, we broaden the methodology to include the secrecy challenge On the areas of official government buildings and military and security areas, which is a part of cybersecurity.