Experimental investigation of thermal performance of single pass solar collector using high porosity metal foams
- Tez No: 796565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Önceki literatür, geçiş sayısının etkileri, kanatçıkların şekli ve bunların termal performans üzerindeki etkileri gibi tek geçişli güneş hava kollektörlerinin bazı belirli yönlerine odaklanan birçok çalışma olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu kanatçıkların varlığı ile birlikte termal verimin etkisi birçok çalışmanın ilgi konusu olmuştur. Termal performansı iyileştirmek için gözenekli malzemelerin (Metal köpük) kullanımıyla ilgili birkaç araştırma türü vardır. Bu nedenle, mineral köpüğün (MF) güneş enerjisi toplayıcılarının verimliliği üzerindeki etkisini incelemek için deneysel bir cihaz tasarlanmış ve imal edilmiştir. Deneyler Irak, Al Ramadi iklim koşullarında yapıldı. MF'li ve MF'siz güneş enerjili hava ısıtıcılarının soğurucu plakalarının üç konfigürasyonunun bir karşılaştırması sunulmakta ve değerlendirilmektedir. Sonuçlar, soğurucu plakaya MF kanatlarının dahil edilmesiyle, soğurucu plakanın yüzey alanının arttığını ve düz bir plakaya (MF'siz) kıyasla ısı iletiminin arttığını gösterdi. Ayrıca, 45 derecelik eğimli açıda (MFθ = 45o) MF kullanmak, soğuk ve sıcak havanın karışımını geliştiren türbülans yoğunluğunu artırdı. MFθ = 45o düzeni, kullanılan üç konfigürasyon arasında en iyi termal verimliliğe sahipti (%94,8), ardından MFθ = 0o konfigürasyonu (%62,6) ve düz plaka konfigürasyonu (%33,8), hepsi aynı kütle akış hızına sahipti. Son olarak, 45 derecelik bir eğim açısına sahip MF kanatçıklar kullanıldığında, hava sıcaklığı farkı, 0 derecelik bir eğim açısına veya düz bir plaka toplayıcıya sahip olan MF kanatçıklara kıyasla daha büyüktür.
Özet (Çeviri)
The previous literature showed that there have been many studies focusing on some specific aspects of single-pass solar air collectors, such as the effects of the number of passes, the shape of fins and their effects on the thermal performance. Also, the effect of thermal efficiency accompanied by the existence of these fins has been the interest of many studies. There are a few types of research dealing with the use of porous materials (Metal foam) to improve thermal performance. Therefore, an experimental apparatus was designed and fabricated to study the impact of mineral foam (MF) on the efficiency of solar air collectors. The experiments were held in Iraq, Al Ramadi climate conditions. A comparison of three configurations of absorber plates of solar air heaters with and without MF is presented and evaluated. The results showed that by including MF fins in the absorber plate, the absorber plate's surface area was increased, increasing heat transmission compared to a flat plate (without MF). Moreover, utilizing MF at the tilted angle of 45 degrees (MFθ = 45o) increased turbulence intensity, which improved the mixing of cold and hot air. The MFθ = 45o layout had the best thermal efficiency of the three employed configurations (94.8%), followed by the MFθ = 0o configuration (62.6%) and the flat plate configuration (33.8%), all with the same mass flow rate. Finally, when using MF fins with a tilted angle of 45 degrees, the air temperature differential is bigger compared to MF fins with a tilted angle of 0 degrees or a flat plate collector.