Çocukluk çağı akut astım atak tablosunda serum HİGH sensitif CRP ve endokan seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum HİGH sensitive CRP and endocan levels in childhood acute asthma attack table
  1. Tez No: 796576
  2. Yazar: MESUT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Çocukluk çağı astım hastalığı atağında serum endokan düzeyi tespitinin hs-CRP ile birlikte değerlendirerek tanı ve prognoz açısından uygun bir marker olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat-Haziran 2016 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Kliniğine başvuran, yapılan fizik muayene ve tetkikler sonucu astım atak tablosunda olduğu anlaşılan, çalışmaya katılmayı kabul edip, dahil edilme kriterlerine uyan, önceden bilinen astım tanılı hastalar ile önceden bilinen hastalığı olmayan sağlıklı çocuklardan oluşan kontrol grubu alınmıştır. Çalışma grubundan astım atak esnasında ilk, bulgular düzeldikten sonra ikinci örnekler alınarak kontrol grupla serum endokan ve hs-CRP düzeyleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: 28 astım hastası olgu ile kontrol grubunu oluşturan 21 sağlıklı çocuk olgu incelendi. Hasta grubun astım atak esnasında hs-CRP ve endokan düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p=0,002 ve p=0,020). Hastalardan atak geçtikten, semptomlar kontrol altına alındıktan sonra alınan ikinci tetkiklerde kontrol grubuna göre hs-CRP'nin istatistiksel olarak anlamlı yüksek olmadığı saptanmasına karşın (p=0,17), kontrol grubuna göre endokanın istatistiksel olarak anlamlı yüksek olduğu saptandı (p=0,007). Hasta grupta astım atağı esnasında alınan tetkikler ile semptomlar düzelip atak geçtikten sonra alınan tetkiklerin karşılaştırılmasında hs-CRP ve endokan düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı değişim saptanmadı (p=0,236 ve p=0,235). Sonuç: Endokan çocukluk çağı astım hastalığı tanısı için potansiyel bir biyomarker özelliği göstermiştir. Endokan astım atağı esnasında ve atak geçip astımın kontrol altına alındığı dönemde istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0,020 ve p=0,007). Elde edilen verilere göre serum endokan düzeyinin tespiti çocuk astım hastalarının takibinde prognoz açısından değerli bulunmamıştır. Endokanın biyobelirteç olarak aldığı rol daha fazla hastanın katılımı ve daha uzun süreçte astım hastalarının iştirakiyle yapılacak prospektif çalışmalarla ortaya çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate serum endocan level determination together with hs-CRP in childhood asthma attack, to determine whether it is a suitable marker for diagnosis and prognosis. Materials and Methods: Patients with previously known asthma who applied to the Haseki Training and Research Hospital Pediatric Emergency Clinic between February and June 2016, who were found to have an asthma attack as a result of physical examination and tests, who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria, and who previously a control group consisting of healthy children with no known disease was recruited. Serum endocan and hs-CRP levels were compared with the control group by taking the first samples from the study group during an asthma attack and the second samples after the findings improved. Results: 28 patients with asthma and 21 healthy children forming the control group were examined. The hs-CRP and endocan levels of the patient group during asthma attack were found to be statistically significantly higher than the control group (p=0,002 ve p=0,020). Although hs-CRP was not found to be statistically significantly higher than the control group (p=0,17), endocan was found to be statistically significantly higher compared to the control group in the second examinations taken after the attack was gone and the symptoms were brought under control (p=0,007). There was no statistically significant change in hs-CRP and endocan levels in the patient group when the examinations taken during an asthma attack were compared with the examinations taken after the symptoms resolved and the attack subsided (p=0,236 ve p=0,235). Conclusion: Endocan has shown a potential biomarker feature for the diagnosis of childhood asthma disease. Endocan was found to be statistically significantly higher during an asthma attack and in the period when the attack passed and the asthma was taken under control (p=0,020 ve p=0,007). According to the data obtained, the determination of serum endocan level was not found to be valuable in terms of prognosis in the follow-up of pediatric asthma patients. XI The role of endocan as a biomarker can be revealed with the participation of more patients and prospective studies with the participation of asthma patients in a longer period. KEYWORDS: Asthma, Asthma Attack, Endocan, Hs-CRP, Prognosis