Akciğer kanseri hücre hatlarında (A549) demir yüklü eksozomlarla ferroptoz oluşturulması; kanser için yeni bir terapötik yaklaşım
Generation of ferroptosis via iron loaded exosomes in lung cancer cell lines (A549); A new therapeuitical approach for cancer
  1. Tez No: 796598
  2. Yazar: GAMZE NUR ÖTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı A549 akciğer kanseri hücrelerinde FeCl3-askorbat kompleksi yüklü eksozomlarla uyarılan ferroptozun terapötik etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Ferroptozu indüklemek için eksozomlara 200 µM FeCl3 ve 50 mM Askorbik Asit yüklenmiştir. Yükleme tayini NTA ile yapılmıştır. Terapötik ajanlar A549 akciğer kanseri hücrelerine eklenerek 24 saat 37 ̊C'de inkübe edilmiştir. Ferroptotik mekanizmanın hücre canlılığına etkisi MTT yöntemi ile; hücrelerin migrasyon yeteneği Migrasyon Analizi ile belirlenmiştir. A549 hücrelerinde yaratılan ferroptotik etki, ROS, GSH ve MDA düzeylerinin ölçümü ile değerlendirilmiştir. Bulgular: FeCl3-askorbat ile yüklü eksozomlarla tedavi edilen hücrelerin canlılığı 48.
Özet (Çeviri)
Objective: We was aimed to investigate the therapeutic effect of ferroptosis induced by exosomes loaded with FeCl3-ascorbate complex in A549 lung cancer cells. Material and methods: To induce ferroptosis, exosomes were loaded with 200 µM FeCl3 and 50 mM Ascorbic Acid. Loading determination was made with NTA. Therapeutic agents were added to the A549 screening cells and incubated at 37 ̊C for 24 hours. The effect of ferroptotic mechanism on cell viability by MTT method; The obtained migration ability was limited by Migration Analysis. The ferroptotic effect created in A549 cells was evaluated by the aeration dimensions of ROS, GSH, MDA.