Performance analysis of ethical hacking tools and its approaches
- Tez No: 796597
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İçinde bulunduğumuz çağda, bilgi teknolojisi sistemleri birçok modern işletmenin önemli bir parçasıdır. Sorunsuz operasyonları kolaylaştırmanın yanı sıra, iyi tasarlanmış bir sistem yönetim süreçlerini de önemli ölçüde iyileştirebilir. Ne yazık ki, BT sisteminin sunduğu önemli faydalara rağmen, sistemler siber suçlular tarafından ele geçirilirse işletmeler ciddi sonuçlara katlanabilir ve para kaybedebilir. Sonuç olarak, davetsiz misafirleri durdurmak için çok çeşitli savunma yapılarına sahip olmak gerekir. Güvenlik önlemlerinin etkinliği, uygulandıktan sonra nihayetinde sorgulanır. Yani, etik hackleme önce ortaya çıkıyor. Bir sistemin güvenliğini değerlendirmeye yönelik en yaygın yaklaşımlardan biri olan etik korsanlık, bilgisayar korsanlarının bir BT sistemine girmek için neler yapacaklarının bir simülasyonu olarak düşünülebilir. Etik korsanlığın ilk amacı, halihazırda var olabilecek olası sistem güvenlik kusurlarını vurgulamaktır. Test ekipleri daha sonra bu kusurları gidermek için pratik çözümler üretebilir. Sonuç olarak, kuruluşun genel güvenliğini artırın. Etik korsanlık süreci, diğer meslekler gibi, çok sayıda otomatikleştirilmiş cihaz tarafından etkin bir şekilde desteklenir. Penetrasyon testi boyunca, farklı araç setleri özellikle yararlıdır. NMAP ve Wireshark gibi etik korsanlık araçlarından bazıları, ana bilgisayarları bulmak ve ağ sorunlarını gidermek için özellikle kullanışlıdır ve güvenlik açığı değerlendirmesi veya Nessus gibi varsayılan parolayı algılama, istismar aşamasında son derece etkilidir. Bu nedenle, çok çeşitli ücretsiz, açık kaynaklı ve ücretli etik korsanlık araçları mevcuttur. Sonuç olarak, benzer görevleri yerine getiren diğerlerine kıyasla bir aracın etkinliğini sorgulamak önemlidir. Son olarak, sanallaştırılmış web siteleri, yani tryhackme.com / hackthebox.com kullanılarak, güvenlik açıklarını elde etmek için farklı kalem testi araçları kullanılacak ve ayrıca her bir kalem testi aracının verimliliği de bu makaleye dahil edilecektir. Kalem testi aşamasının sonuçları sırasıyla toplanacak ve incelenecektir. Son olarak, gelecekte bu tür zayıflıklardan kaçınmak için her bir zayıflığa / güvenlik açığına karşı olası pragmatik çözüm sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In current era, information technology systems are an important part of several modern businesses. In addition to facilitating smooth operations, a well-designed system could also substantially improve management processes. unluckily, despite the significant benefits offered by the IT system, businesses may endure severe consequences and lose money if the systems are compromised by cybercriminals. As a result, to stop intruders, it is necessary to have a wide range of defensive structures. The effectiveness of the security measures is eventually questioned after they have been implemented. So, the Ethical hacking first appears. Ethical hacking, which is among the most common approaches to assessing a system's security, can be thought of as a simulation of what hackers would do to break into an IT system. The initial objective of Ethical hacking is to highlight any possible system security flaws that may already exist. The testing teams are then able to produce practical solutions to fix such flaws. Consequently, enhance the organization's overall security. The Ethical hacking process, like other professions, is supported effectively by numerous automated devices. Throughout the course of a penetration test, different sets of tools are especially helpful. Some of ethical hacking tools like NMAP and Wireshark, are specifically handy for finding the hosts and network troubleshooting, and vulnerability assessment or detect default password like Nessus are extremely effective at the exploitation stage. so, there is a wide variety of free, open-source, and paid Ethical hacking tools available. As a result, it's important to question a tool's effectiveness in comparison to others that perform similar tasks. Finally, by using virtualized websites i.e., tryhackme.com / hackthebox.com, different pen testing tools will be used to get vulnerabilities as well as the efficiency of each pen testing tools will also be brought in this paper. The results of the pen testing phase will be gathered and examined, respectively. finally, the possible pragmatic solution against each weaknesses / vulnerability will be provided to avoid such weaknesses in future