Yeni geliştirilen ev tipi beyazlatma jelinin diş rengi ve mineral değişimi üzerine etkisi
The effect of the newly developed home bleaching gelon tooth color and mineral alteration
  1. Tez No: 796599
  2. Yazar: GÖRKEM KERVANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÜRSEL SÜRMELİOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızın amacı yeni geliştirilen %16 oranında KP ve %6 oranında HP içeren iki deneysel beyazlatma jeli ile FGM Whiteness Perfect (%16 KP) ve BioWhiten ProHome (%6 HP) evde beyazlatma sistemlerini karşılaştırarak, dişte meydana getirdikleri mineral ve renk değişimi üzerine etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya periodontal sebeplerle çekilmiş 96 adet defekt, çatlak ya da çürük içermeyen maxiller santral diş dâhil edildi. Tüm örnekler, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) cihazı yardımıyla mine-dentin kalınlıkları açısından standardize edilerek renk tespiti (n=48) ve mineral değişimi (n=48) değerlendirmesinde kullanılmak amacıyla 2'ye ayrıldı. Sonrasında bu 2 grup uygulanacak beyazlatma ajanına göre 4 alt gruba ayrıldı (n=12). Mineral ölçümleri, dişlere uygulanacak bleaching tedavileri öncesinde, uygulamaların bitiminde ve uygulamalar tamamlandıktan 2 hafta sonra SEM-EDS (SEM, Zeiss Gemini SEM 300) cihazı ile yapıldı. Renk ölçümü ise 14 gün devam edilen beyazlatma uygulamasının başlangıcında, uygulamanın 7. gününde, uygulama bittikten 24 saat ve 14 gün sonra spektrofotometre cihazı (VITA EasyShade, Zahnfabrik) ile yapıldı. Renk değişim değerleri CIEDE 2000 formülü kullanılarak hesaplandı. İstatistiksel analiz için Pair t test-Wilcoxon ve ANOVA-Kruskal Wallis kullanıldı. p < 0.05 anlamlı kabul edildi. Çalışmada tüm gruplarda etkin bir beyazlatma sağlanırken, tüm gruplar arasında renk değişimi açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Our study aims to compare the newly developed two experimental bleaching gels containing 16% KP and 6% HP with FGM Whiteness Perfect (16% CP) and BioWhiten ProHome (6% HP) at-home bleaching systems on the mineral and color alterations. Ninety-six maxillary central teeth that were extracted for periodontal reasons without defects, cracks, or caries were included. All samples were standardized with a cone-beam computed tomography (CBCT) for enamel-dentin thickness. Then, they divided into 2 for color determination (n=48) and mineral change (n=48) evaluation. Then these 2 groups were divided into 4 subgroups according to the bleaching agent to be applied (n=12). The mineral alteration was analyzed with the SEM-EDX (SEM, Zeiss Gemini) device before the bleaching treatments were applied to the teeth, at the end of the applications, and 2 weeks after the applications were completed. Color measurement was performed with a spectrophotometer device (VITA EasyShade, Zahnfabrik) before the bleaching application, during bleaching on the 7th day, 24 hours, and 14 days after application. Color change values were calculated with the CIEDE2000 formula. Pair t tests-Wilcoxon and ANOVA-Kruskal Wallis were used for statistical analysis. p < 0.05 was significant. While effective bleaching was achieved in all groups in the study, no statistically significant difference was found between all groups in terms of color change (p>0.05).