Diyabetik polinöropatilerde iskemik serebrovasküler hastalık prevelansı
Prevelance of ischemic cerebrovascular disease in diabetic polyneuropathy
- Tez No: 796641
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ TÜRK BÖRÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Diyabetin iskemik inme üzerinde bağımsız arttırıcı risk faktörü olduğu bilinmektedir. Biz bu çalışmada en az 2 yıl tip 2 DM mevcut diyabetik polinöropati tanısı almış hastalarda ve polinöropati tanısı almamış hastalarda iskemik serebrovasküler hastalık geçirme prevelansını belirlemeyi amaçladık. Ayrıca polinöropatili hastalarda otonomik tutulum bulguları ile iskemik serebrovasküler hastalık arasındaki ilişki araştırıldı. Bu çalışma kontrollü kesitsel çalışma olarak düzenlendi. Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 1 Ocak 2022-1 Ocak 2023 tarihleri arasında nöroloji polikliniğine başvuran ve elektrofizyolojik olarak diyabetik polinöropati tanısı konan hastalar alındı. Hastaların demografik bilgileri, hemoglobin A1c düzeyi, EMG ve otonom nöropati bulguları forma kaydedildi. Daha önce diyabet tanısı alan, başvuru sırasında Polinöropatisi olan ve olmayan her iki hasta gurubunda iskemik serebrovasküler hastalık prevelansı karşılaştırıldı. Çalışmaya tip 2 DM tanılı ve diyabetik polinöropati mevcut 200 ve tip 2 DM tanılı-diyabetik polinöropatisi olmayan 200 hasta olmak üzere toplam 400 hasta alındı. Polinöropati olan grupta yaş ortalaması 62,3±9,9, hemoglobin a 1c düzeyi 8,5±2,2, ortalama DM tanı süresi 13,4±6,7 , ortalama iskemik serebrovasküler hastalık geçirme süresi 1,49±4,7, ortalama polinöropati gelişme süresi 3,5±2,4 yıl olarak , polinöropati olmayan grupta ise yaş ortalaması 62,8±8,9, hemoglobin a 1c düzeyi 7,6±1,9,ortalama DM tanı süresi 10,3±5,8, ortalama iskemik serebrovasküler hastalık geçirme süresi 1,49±4,7 yıl olarak saptandı.Diyabetik polinöropatili grupta 104(52,0%) hasta erkek, 96(48,0%) hasta kadındı. Polinöropati olmayan grupta ise 77(%38,5) hasta erkek, 123(61,5%) hasta kadın saptandı.Toplam hasta sayısında 181(45,2%) hasta erkek, 219(54,8%) hasta kadındı. Diyabetik polinöropati olan grupta 23(%11,5) hastada iskemik inme saptandı. Polinöropati olmayan grupta ise toplam 15(%7,5) hastada iskemik inme saptandı.Polinöropati olan ve olmayan gruplar arasında polinöropati olan grupta iskemik inme oranı daha fazla olmakla birlikte istatikstiksel olarak anlamlı fark saptanmadı .Diyabetik polinöropati mevcut iskemik inme geçiren grupta otonom nöropati 22 hastada , polinöropati saptanmayan ve iskemik inme geçiren grupta 2 hastada otonom tutulum mevcuttu.Diyabetik polinöropati ve iskemik inme mevcut grupta otonom tutulum daha yüksek saptanmış olup istatikstiksel olarak anlamlı saptandı. Sonuç olarak bu çalışma diyabetik polinöropati iskemik inme açısından arttırıcı bir risk faktörü olarak görülmemiştir. Fakat diyabetik polinöropati ve otonom nöropati birlikteliği iskemik serebrovasküler hastalık açısından arttırıcı bir risk faktörü olduğu görülmüştür . Otonomik sinir sisteminin iskemik serebrovasküler hastalık ile ilişkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that diabetes is an independent risk factor for ischemic stroke. In this study, we aimed to determine the prevalence of ischemic cerebrovascular disease in patients diagnosed with diabetic polyneuropathy with type 2 DM for at least 2 years and in patients who were not diagnosed with polyneuropathy. In addition, the relationship between autonomic findings and ischemic cerebrovascular disease in patients with polyneuropathy was investigated. We organized this study as a controlled cross-sectional study. Patients who applied to the neurology outpatient clinic of Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Medicine Hospital between January 1, 2022, and January 1, 2023, were diagnosed with diabetic polyneuropathy with an electrophysiological diagnosis were included. Demographic information, hemoglobin A1c level, EMG, and autonomic neuropathy findings of the patients were recorded in the form. We compared the prevalence of ischemic cerebrovascular disease in both groups of patients who were previously diagnosed with diabetes and did not have polyneuropathy at presentation. 400 patients, 200 patients with type 2 DM diagnosis and diabetic polyneuropathy and 200 patients with type 2 DM diagnosis without diabetic polyneuropathy were included in the study. In the polyneuropathy group, the mean age was 62.3±9.9 years, the hemoglobin a 1c level was 8.5±2.2, the mean diabetes diagnosis time was 13.4±6.7 years , mean duration of ischemic cerebrovascular disease was 1.49±4.7 years, mean polyneuropathy development time was 3.5±2.4 years. In the group without polyneuropathy, the mean age was 62.8±8.9 years, hemoglobin a 1c level was 7.6±1.9, mean diabetes diagnosis time was 10.3±5.8 years, mean duration of ischemic cerebrovascular disease was found to be 1.49±4.7 years. In the diabetic polyneuropathy group, 104 (52.0%) patients were male and 96 (48.0%) patients were female. In the group without polyneuropathy, 77 (38.5%) patients were male and 123 (61.5%) were female. Of the total number of patients, 181(45.2%) patients were male and 219 (54.8%) were female. Ischemic stroke was detected in 23 (11.5%) patients in the diabetic polyneuropathy group. In the group without polyneuropathy, ischemic stroke was detected in 15 patients (7.5%). We found autonomic involvement in 22 patients with ischemic stroke in the group with diabetic polyneuropathy and in 2 patients with ischemic stroke in the group without polyneuropathy. We found autonomic involvement was higher in the group with diabetic polyneuropathy and ischemic stroke, and it was statistically significant. In conclusion, we did not see diabetic polyneuropathy as an increased risk factor for ischemic stroke in this study. However, the association between diabetic polyneuropathy and autonomic neuropathy was found to be an increased risk factor for ischemic cerebrovascular disease. It shows the relationship between the autonomic nervous system with ischemic cerebrovascular disease.