Aksonal ve demiyelinizan polinöropatilerde femoral lateral kutanöz sinir ileti çalışması
Femoral lateral cutaneous nerve conduction study in axonal and demyelinating polyneuropathies
- Tez No: 853917
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CENGİZ TATAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET AKSONAL VE DEMİYELİNİZAN POLİNÖROPATİLERDE FEMORAL LATERAL KUTANÖZ SİNİR İLETİ ÇALIŞMASI Amaç: Bu çalışma ile proksimal bir uyluk siniri olan Lateral femoral kutanöz sinir (LFCN) ile distal duyusal sinir olan sural duyusal sinir aksiyon potansiyeli (DSAP) amplitüd ve ileti hızlarının oranlayarak polinöropati tanısında erken dönemde duyarlılığa ve özgüllüğe katkı sağlayabilecek bir tanı testi geliştirmek istedik. Ayrıca LFCN' in diyabetik ve demiyelinizan polinöropatili hastalarda etkilenim paterni değerlendirilmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi EMG(Elektromiyografi) laboratuvarına gelen hastaların sinir ileti çalışmalarının retrospektif olarak incelenmiştir. Sural ve LFCN duyusal ileti çalışması yapılan hastalardan sağ ve sol alt ekstremitede ayrı ayrı LFCN/ Sural DSAP amplitüd ve duyusal ileti hızı oranları kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Aksonal polinöropati etiyolojisinde önemli bir yer tutan diyabet hastalarından eldiven çorap tarzı yakınması veya subjektif duyusal yakınması olan hastalar ve demiyelinizan polinöropatisi olan hastaların çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubuna polinöropatisi olamayan ve polinöropati risk faktörleri bulunmayan benzer yaş ve cinsiyetteki hastaların alınması planlanmıştır. Bulgular: Sural DSAP amplitüd çalışmamızda subjektif duyusal yakınmaları olan hastalarda değerlendirildiğinde duyarlılık %49,1 özgüllük 91,80' dir. LFCN/Sural amplitüd oranı göre duyarlılık 42,1, özgüllük 83,6 olarak elde edilmiştir. Ancak sural amplitüd oranına ek olarak değerlendirildiğinde, 6 hastada sural amplitüd normal sınırlarda iken LFCN/Sural amplitüd oranı anormal olarak değerlendirilmiştir. Duyarlılık %59,7'ye yükselmektedir ve sural DSAP amplitüdüne göre yaklaşık %10 arttırmıştır. Hastalar sural duyusal ileti hızına göre anormallik duyarlılık %52,6 özgüllüğü 91,80'dir. LFCN/Sural hız oranına göre duyarlılık %42,1 özgüllük %85,3'tür LFCN/Sural ileti hızı oranı tek başına değerlendirildiğinde duyarlılığa ve özgüllüğe katkı sağlamamıştır. Ancak sural ileti hızına ek olarak değerlendirildiğinde, 6 hastada sural ileti hızı normal sınırlarda iken LFCN/Sural ileti hızı anormal değerde saptanmıştır. Duyarlılık %63,2'ye yükselmektedir ve sural duyusal ileti hızı duyarlılığını yaklaşık %11 arttırmıştır. LFCN diyabet hastalarının %5'inde elde edilemezken, demiyelinizan polinöropatili hastaların %27'sinde elde edilememiştir. Elde edilebilme oranları arasında anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FEMORAL LATERAL CUTANEOUS NERVE CONDUCTION STUDY IN AXONAL AND DEMYELINATING POLYNEUROPATHIES Purpose: In this study, it was aimed to develop a diagnostic test that could contribute to early sensitivity and specificity in the diagnosis of polyneuropathy by proportioning the sensory nerve action potential (SNAP) amplitude and conduction velocities of the lateral femoral cutaneous nerve (LFCN), a proximal thigh nerve, and the sural nerve, a distal sensory nerve. It was also planned to evaluate the interaction pattern of LFCN in diabetic and demyelinating polyneuropathy patients. Materials and Methods: In this study, nerve conduction studies of patients who came to the Electromyelography (EMG) Laboratory of Aydın Adnan Menderes University Hospital, Department of Neurology, were retrospectively examined. The ratios of SNAP amplitudes and sensory conduction velocities of the LFCN and sural nerves in the right and left lower extremities of the patients who underwent sural and LFCN sensory conduction studies were compared with the control group. Among diabetic patients, which have an important place in the etiology of axonal polyneuropathy, patients with stocking glove numbness complaints or subjective sensory complaints and patients with demyelinating polyneuropathy were included in the study. Patients of similar age and gender who did not have polyneuropathy and did not have polyneuropathy risk factors were included in the control group. Results: When the sural DSAP amplitude was evaluated in patients with subjective sensory complaints, the sensitivity was %49,1 and the specificity was %91,8. According to the LFCN/Sural amplitude ratio, sensitivity was %42,1 and specificity was %83,6. However, when evaluated in addition to the sural amplitude ratio, the LFCN/Sural amplitude ratio was evaluated as abnormal while the sural amplitude was within normal limits in six patients. Sensitivity increases to %59,7 and is increased by approximately %10 relative to sural DSAP amplitude. According to sural sensory conduction velocity, abnormality sensitivity is %52,6 and specificity is %91,8. Sensitivity according to LFCN/Sural conduction velocity ratio is %42,1, specificity is %85,3. LFCN/Sural conduction velocity ratio did not contribute to sensitivity and specificity when evaluated alone. However, when evaluated in addition to the sural conduction velocity, LFCN/Sural conduction velocity was found to be abnormal in six patients, while the sural conduction velocity was within normal limits. Sensitivity increased to %63,2 and sural sensory conduction velocity increased sensitivity by approximately %11.