Affect, materiality and embodiment in climate change fiction: John Brunner's The Sheep Look Up, Ruth Ozeki's My Year of Meats, and J.M. Ledgard's Submergence
John Brunner'ın The Sheep Look Up, Ruth Ozeki'nin My Year of Meats, ve J.M. Ledgard'ın Submergence adlı iklim-kurgu romanlarında afekt, maddesellik ve bedensellik
  1. Tez No: 796654
  2. Yazar: YAĞMUR KIZILAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ZEREN ATAYURT FENGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmanın amacı, Antroposen çağda karşı karşıya kaldığımız en kritik çevresel sorunlardan biri olan iklim değişikliğini ve iklim değişikliğinin bedenlerin maddeselliğinden, toplumların sosyal, ekonomik, politik sistemleri ve çevresel yıkım karşısında insanların duygulanım durumları ve psikolojik tepkilerine varan çok yönlü etkilerini 1970'lerden 2000'lere kadarki süreç içerisinde, iklim-kurgu türünde yazılan John Brunner'ın The Sheep Look Up (1972), Ruth Ozeki'nin My Year of Meats (1998), ve J. M. Ledgard'ın Submergence (2011) eserleri üzerinden incelemektir. İklim-kurgu türünün ilk örneklerinden biriyle başlayan bu çalışma, seçilen üç iklim-kurgu romanının iklim değişikliğinin, gezegenimizin geleceğini tehdit eden soyut bir risk olmaktan çıkarak şu anda yaşadığımız dünyada somut ve acil müdahale gerektiren bir gerçekliğe dönüştüğünü göstermesinde temel oluşturmuştur. Bu nedenle, iklim değişikliği, insan eliyle yaratılan sistemler, insan ve insan olmayan bedenler ve maddesel elementler arasındaki maddesel-söylemsel düzlemde birbiri içine geçen kompleks ilişkiler bağlamında ele alınması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu amaçla, bu çalışma adı geçen eserleri maddesel ekoeleştiri ve duygulanım teorisi (affect theory) odaklı bir kuramsal çerçeve içinde tartışarak, maddesel dünyanın eyleyici, dönüştürücü, metinsel ve duygulanım kapasitesinin farkına varılmasına ve insanların, insan olmayan bedenlerin ve çevresel elementlerin birbiriyle olan etkileşimi sonucunda ortaya çıkan ekolojik oluşumların ve etkilerin önemine dikkat çekmiştir. Bu bağlamda, kritik çevresel problemlerin adı geçen eserlerde iklim-kurgu roman türünün sağladığı tematik ve biçimsel olanaklar aracılığıyla ve maddesel ve afektif ekoeleştirel bir anlayışla ele alındığı bu çalışma, günümüzde olumsuz etkilerini yaşamın her alanında deneyimlediğimiz temel çevre sorunlarına sebep olan antroposentrik düşünce kalıplarının yıkılmasında, doğanın ve içinde yaşadığımız maddesel dünyanın gezegensel bir bakış açısıyla algılanmasında ve böylelikle çevreye duyarlı ve yeşil bir yaklaşımın etkili olduğu davranışlar geliştirilmesinde önemli bir potansiyel taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the critical issue of climate change in the age of the Anthropocene over the period of the 1970s through the 2000s and its multi-dimensional impacts ranging from the embodiment of material bodies, social, political and economic systems of societies to the affective states and psychological responses of humans in the face of environmental collapse in the selected cli-fi novels: John Brunner's The Sheep Look Up (1972), Ruth Ozeki's My Year of Meats (1998) and J.M. Ledgard's Submergence (2011). Starting with one of the earliest examples of climate change fiction, this study provides the basis on which three cli-fi novels underscore that climate change has transformed from an abstract risk threatening the future of the planet into a tangible and pressing reality of the contemporary world. Accordingly, the issue of climate change needs to be deciphered within the context of material-discursive entanglements among the natural environment, human-made systems, human and nonhuman bodies and material forces. To this end, this study discusses the selected texts within the framework of material ecocriticism and affect theory in order to highlight the agentic, transformative, narrative and affective capabilities of the material world and the interactive ways in which humans and nonhuman elements are involved in ecological relationships. This study concludes that such material and affective ecocritical engagement with critical environmental issues through the medium of climate change novel and its thematic and formal possibilities in the selected texts functions as an invaluable potential to overthrow the anthropocentric worldview that has resulted in ecological disasters and to adopt a planetary approach to nature and the material world we all live in, which could be effective in generating environmentally-conscious and greener attitudes and behaviours.