Thomas Hobbes ve John Locke'un siyaset felsefelerinin karşılaştırılması
The comparison of Thomas Hobbes and John Locke's political philosophy
- Tez No: 796655
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ELMALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, Thomas Hobbes ve John Locke' un siyaset felsefesi üzerine görüşlerini karşılıklı mukayese ederek kapsayıcı bulgulara ulaşmaktır. Ayrıca çalışmamız ile elde edilen veriler ileride yapılacak araştırmalara fikir verebilir. Filozoflar devletin meşruiyetini teoloji yerine toplum sözleşmesine dayandırmışlar ve bireyi merkeze konumlandırıp bireysel hak ve özgürlükleri birlikte savunmuşlar ancak tamamen birbirine zıt iktidar teorileri ortaya koymuşlardır. Hobbes, dönemin siyasi bunalım ve dini çatışmalarıyla baş etmenin yolunu pozitif yasaların üstünde mutlak ve bölünmez devlet egemenliğinde bulurken Locke çözümü halk egemenliğine dayalı rıza ile kurulan ve pozitif yasalara tabi çoğunluk iktidarında görür. Hobbes ile adı konulan modern devlet ilkelerini Locke daha ileri taşımış ve liberal devlet kuramının temelini atmıştır. Locke'un özgürlükçü yaklaşımının sonucu olarak öne sürdüğü görüşler günümüzde kabul gören liberal demokrasi, temel hak ve hürriyetler, liberal eğitim doktrini, din-vicdan hürriyeti ve laiklik ile sonuçlanmıştır. Yaşam hakkı başta olmak üzere bireysel temel hakları ve devlet-din ilişkilerini Locke'a benzer şekilde benimseyen Hobbes daha çok devlet güvenliğine yönelik iç tehditlerin ne olduğunu gösterme amacı taşır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reach definitive, clear and inclusive findings by comparing the ideas of Thomas Hobbes and John Locke on political philosophy. Furthermore, the facts found out from our study could privide future researches with an idea. Philosophers base the legitimacy of the state on the social contract instead of theology, place the individual in the center and defend individual rights and freedoms together, however they put forward completely opposite theories relating political power. While Hobbes finds the way to cope with the political crisis and religious conflicts of that period in absolute and indivisible state sovereignty which is over the positive laws, Locke finds out the solution in majority power established by consent based upon popular sovereignty and subject to positive laws. Locke takes the modern state principles defined by Hobbes further and lays the foundation of liberal state theory. The thoughts that Locke put forward as a result of his libertarian approach result in liberal democracy, fundamental rights and freedoms, liberal education doctrine, freedom of religion-conscience and secularism which accepted today. Hobbes adops individual fundamental rights, especially the right to life, and state-religion relations similar to Locke, but Hobbes mostly aims to show what the internal threats to state security are.