Denervasyon atrofisinde antioksidanların rolü
The Role of antioxidants on denervation atrophy
  1. Tez No: 79668
  2. Yazar: ŞENİZ ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN BABÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
67 VII -ÖZET Bu araştırmada, denerve rat gastroknemyus kası atrofisine elektrik stimulasyonu ve Vit E tedavisinin etkileri incelendi. Ağırlıkları 200 ± 10 gr. olan, Wistar cinsi 30 rat, 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki hayvanlara herhangi bir uygulama yapılmadı. Grup 1 ' dekilerin yalnızca sağ bacaklarına siyatik sinir nörotomisi yapıldı. Grup 2 ' dekilerin sağ gastroknemyus kası üzerine denervasyondan sonra elektrik stimulasyonu (3-10mA/msn, 10 sec. duration) uygulandı. Grup 3 'de denervasyon ' a ilaveten 30mg /kg/ 24 saat E vitamini verildi. Grup 4 ' de denervasyon, elektrik stimulasyonu, E vitamini tedavisi birlikte uygulandı. Deney bitiminde gastroknemyus kasında malondialdehit (MDA), total glutatyon (GSH) tayinleri ve histolojik inceleme yapıldı. Bu çalışmanın bulgularına göre hem elektrik stimulasyonunun ve hem de E vitamininin denervasyon atrofisini önleyici etkileri bulunmaktadır.68 VitE tedavisinin, elektrik stimulasyonundan daha üstün olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, reaktif oksijen metaboliti olan MDA ' nın, vitamin E ve elektrik stimulasyonunun birlikte uygulandığı Grup 4 ' de, diğerlerine kıyasla çok daha önemli derecede azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
69 VIII - SUMMARY The effects of local electrical stimulation and vitamin E treatment on progression of atrophy in the denervated rat gastrocnemius muscle were studied thirty Wistar Albino rats 200 ±10 gr./bw were divided into five equal groups of the control, Gl, G2, G3 and G4. The animals of control group did not recive any treatment. In the 1 st. Group, denervation alone was performed by sciatic nerve neurotomy to right hindlimps. In the 2 nd. Group, combined denervation and electrical stimulation (3-10 mA/msn, 10 sec duration) were applied to the right gastrocnemius muscle. In the 3 rd. Group, denervation along with vit E injection of 30 mg/kg/24h for 7 days was applied. In the 4 th. Group, combined denervation, electrical stimulation and vit E treatment was used. The muscle samples were assayed for malondialdehyde (MDA) and total glutathione (total GSH) as well as the histological appearence. The results of the present study indicated that electrical stimulation and vit E treatment prevented the effects of denervation on muscle atrophy.70 The vit E treatment was found to be more effective than the electrical stimulation. However, MDA, the metabolite of the reactive oxygen species, decreased more significantly in the 4 th. group, in which vit E and electrical stimulation applied together.