Anaerobik dayanıklılık antrenman programının 12-14 yaş erkek badminton sporcularının bazı fizyolojik parametreleri üzerindeki etkileri
The Effects of anaerobic endurance training programme on some physiological parameters of badminton players aged 12 to 14
- Tez No: 79667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SUVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
43 7. ÖZET Bu çalışmanın amacı 12-14 yaş badminton sporcularının anaerobik dayanıklılık antrenman programı sonucunda bazı fizyolojik parametreleri üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışmaya, okul ve kulüp takımlarında oynayan 12-14 yaş grubunda olan 32 badmintoncu (Kontrol n=16; Deney n=16) grubu katılmıştır. Kontrol (n=16) ve deney (n=16) grubu olarak ikiye ayrılan badmintoncu grubu, bilimsel geçerliliği kabul edilmiş olan alan ve laboratuvar testlerine tabi tutulmuşlardır. Antrenman grubundaki denekler ve kontrol grubundaki denekler, antrenman programından bir hafta önce ve sonra test edilmiştir. Antrenman grubundaki denekler dört farklı aktiviteye sekiz hafta ve haftada üç gün olmak üzere çalışmaya katılmışlardır. Dinlenme aralığı 1/2-1/3, yüklenme şiddeti maksimum kalp atım sayısının %90'I şiddetinde belirlenmiştir, istatistiksel analizlerde“t testi”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
44 8. SUMMARY The purpose of this study is to determine the effects of anaerobic endurance training programe on some physiological parameters of badminton players aged 12 to 14. This research performed on thirty two badminton players who play in school and club teams, aged 12 to 14 years old. Badminton subjects were categorized in to two groups which are control group (n=16) and training group (n=16). Physiological parameters of subjects were measured by field and laboratory tests. Training and control groups were tested one week before and one week after the training programe. Subjects in training group participited 4 different activities, 8 weeks longer and 3 times at one week. Work to relief ratio is 1/2-1/3, %90 subject's HRmax. Statistical analysis were done by“t test”. Although there were no significant differences between the control and training groups in terms of age, 50 yard (45,7 m) speed test, right and left hand grip and diastolic blood pressure, significant differences were found between control and training groups in terms of height, weight, aerobic power, anaerobic power, reaction time, flexibility, Body fat %, lean body weight, resting hearth rate and siastolic blood pressure.