Private school effects on human capital production - evidence from Türkiye
Özel okulların insan sermayesi üretimine etkisi - Türkiye örneği
- Tez No: 796684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
İnsan sermayesi teorisi, eğitim sayesinde üretilen insan sermayesi ile işgücü piyasasında değer verilen üretken beceriler ve uzun vadeli ekonomik büyüme arasındaki güçlü bağlantıyı ortaya koymaktadır. Bu çalışma, özel okulların insan sermayesi üretimi üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Çalışmada kapsanan 2013-2017 dönemi, özel ve devlet okullarında okuyan öğrencilerin tümünün ortak bir sınava (TEOG) girdiği, özel okullara yönelik ulusal ölçekte bir teşvik programının yürütüldüğü ve özel sektör öğrenci sayısının çok hızla arttığı bir döneme karşılık gelmektedir. Çalışma verisi 15 yaş grubu 4,8 milyon öğrenciden oluşmakta ve tüm ortaokul öğrenci popülasyonunu kapsamaktadır. Eğitim üretim fonksiyonu yaklaşımı, analizler için kavramsal modeli sağlamaktadır. İnsan sermayesi ölçüsü standartlaştırılmış TEOG puanıdır. İlk önce, diğer tüm unsurlar sabitken özel okulların devlet okullarına kıyasla daha fazla insan sermayesi üretip üretmediğini araştırılmıştır. Özel okulların sağladığı okul girdileri ve akran grubu girdileri bir arada değerlendirildiğinde, özel okulların devlet okullarına göre 0,62 standard sapma (ss) daha fazla insan sermayesi ürettiği tespit edilmiştir. Sadece daha iyi okul girdilerine dayalı fark içinse 0,25 sd'lik alt sınır saptanmıştır. İkinci olarak, iller bazında özel okul öğrenci oranının, ortalama devlet okulu kazanımı üzerindeki net rekabet etkisi tahmin edilmiştir. Sıradan en küçük kareler yöntemi ile -0.045 ss ve araç değişken yöntemi ile -0.036 ss'lik fark bulunmuştur. Üçüncü olarakanlayış, cinsiyet kazanım farkının okul sektörüne göre farklılık gösterip göstermediği, test skorları ve ağırlıklı not ortalamalarını birlikte ele alan ortak bir modelle araştırılmıştır. Devlet okullarında TEOG skorları açısından 0,30 ss ve ağırlıklı not ortalamaları açısında 0.44 ss'lik bir fark tespit edilmştir. Bu fark özel okullar için sırasıyla 0,13 ss ve 0,12 ss'e düşmektedir. Her iki eşitlik birbirinden çıkarıldığında, kalan cinsiyet notlandırma farkının devlet okullarında 0.14 ss, özel okullarda 0.01 ss olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The human capital theory establishes the vital impacts of the human capital produced by education on productive skills valued in the labor market and long-term economic growth. This study focuses on private school effects on human capital production. The studied period 2013-2017 covers an exam (TEOG) taken by all private and public school students, a national-scale voucher program, and a rapid expansion of private sector enrolment. The study utilizes population-level data covering 4.8 million 15 years olds. The education production function approach frames the conceptual model for analysis. The human capital measure is the standardized TEOG score. I first explored whether private schools produce more human capital than public schools ceteris paribus. I find a combined effect of 0.62 standard deviations (sd) due to both school inputs and peer inputs of private schools and a lower bound of 0.25 sd for school inputs alone. Second, I estimate the net competition effect of the private school share on the mean public school achievement in each province. I find an OLS estimate of -0.045 sd and an IV estimate of -0.036 sd. Third, I explored whether the gender achievement gap differs by school sector through a joint test scores and grades model. I estimate a gap of 0.30 sd for TEOG scores and 0.44 sd for GPAs in public schools. These reduce to 0.13 and 0.12, respectively, in private schools. When differenced, the remaining gender grading gap is 0.14 sd in public schools and 0.01 sd in private schools.