Bariatrik cerrahi olmaya karar veren obez bireylerin çocukluk çağı travmaları ve bilişsel duygu düzenleme becerilerinin incelenmesi
Investigation of childhood traumas and cognitive emotion regulation skills of obese individuals who decided to have bariatric surgery
- Tez No: 796695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNAY FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma bariatrik cerrahi olmaya karar veren obez bireylerin çocukluk çağı travmaları ve bilişsel duygu düzenleme becerilerinin sosyodemografik değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Genel Cerrahi 1 ve 2 polikliniğine başvuran 153 obez birey ile gerçekleştirilen tanımlayıcı nitelikte bir çalışmadır. Bu çalışmada verilerin toplanmasında; bireylerin tanıtıcı özelliklerini içeren 'Sosyodemografik Bilgi Formu', çocukluk çağı travmalarını belirlemek için 'Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği' ve duygu durumlarını düzenleme becerilerini incelemek için 'Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği' kullanılmıştır. Genel Cerrahi polikliniğine başvuran obez bireylerden haftanın uygun günlerinde yüz yüze görüşme yöntemiyle veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the childhood traumas and cognitive emotion regulation skills of obese individuals who decided to have bariatric surgery in terms of sociodemographic variables. The study is a descriptive study conducted with 153 obese individuals who applied to General Surgery 1 and 2 outpatient clinics. In the collection of data in this study; 'Sociodemographic Information Form', which includes the descriptive characteristics of individuals, 'Childhood Traumas Scale' to determine childhood traumas, and 'Cognitive Emotion Regulation Scale' to examine their ability to regulate their mood were used. Data were collected from obese individuals who applied to the General Surgery outpatient clinic by face-to-face interviews on appropriate days of the week.