Böbrek parankim biyopsisi sonrasında gelişen hemoraji komplikasyonunu öngörmede SMI ve SWE' nin yeri
The role of SMİ and SWE in the prediction of hemorrhage complications after renal parenchyma biopsy
- Tez No: 796709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KULA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
PBB, parankimal böbrek hastalıklarının tanısının konulmasında radyolojik görüntüleme yöntemleri ile birlikte doku tanısı alınarak yapılan bir invaziv bir işlemdir. Görüntüleme yöntemlerinden genellikle sonografi eşliğinde yaplan biyopsi işlemi güvenilir bir işlem olsa da böbrek parankiminin zengin vasküle yapısı nedeniyle başta hemoraji olmak üzere bir takım riskleri bulunmaktadır. Çalışmamızda bu hastalarda biyopsi işlemi öncesi superb microvascular imaging ve shear wave elastografi gibi güncel yöntemlerle biyopsi sonrası hemoraji gelişimini öngörmede böbrek parankim mikrosirkülasyon ve sertlik değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Prospektif çalışmamıza 75 hasta dahil edilmiştir. Biyopsi öncesinde böbrek parankiminde biyopsi yapılacak bölgeden superb microvascular imaging'le vaskülarite özellikleri ve shear wave elastografi'yle parankim sertlik dereceleri bağımsız 2 radyolog tarafından incelendi. Bunun yanı sıra klinik olarak mikroskobik ve makroskopik hematüri gelişimi değerlendirildi. SMI ve SWE değerlerinde hematom ve hematüri gelişen ve gelişmeyen gruplar arasında Student t testi ve Mann Whitney U testi ile yapılan karşılaştırmalarda hematom ve hematüri gelişen gruptaki değerlerde istatistiksel anlamlı farklılık saptanmıştır (p0.05). Hematüri gelişimi açısından SMI vaskülarite indeks değerlerinde 0.01'lik artış hematüri riskini 1.85 kat ; SWE değerlerinde ise 1 kPa lık artışın 1.47 kat artırdığı gösterilmiştir. Hematom gelişiminde ise SMI vaskülarite indeks değerlerinde 0.001'lik artış 23,3 kat; SWE değerlerinde ise 1 kPa lık artış 2.24 kat artırdığı gösterilmiştir. Çalışmamız, literatüre bakıldığında renal parankim dokusunun mikrovaskülarizasyonunu ve doku elastisitesinin biyopsi işlemi öncesinde birlikte etkili bir şekilde değerlendirildiği ilk çalışma olarak karşımıza çıkmaktadır. Radyasyon maruziyeti olmaması, tekrarlanabilirliği, hasta başı uygulama kolaylığıyla ultrasonografi kullanılabilirliği yaygın olmakla birlikte superb microvascular imaging ve shear wave elastografi gibi yöntemlerin günlük pratikte ve çalışmalarda daha fazla kullanılmasıyla ultrasonografinin tanısal etkinliğinin artacağına ve hasta yönetimine klinik faydalar sağlanacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
PBB is an invasive procedure used to diagnose parenchymal kidney diseases using tissue diagnosis and radiological imaging methods. Although a biopsy, which is usually performed with sonography, is a reliable procedure, it has some risks, especially hemorrhage, due to the rich vascular structure of the kidney parenchyma. In our study, we aimed to evalate renal parenchyma microcirculation and stiffness in predicting the development of hemorrhage after biopsy with current methods such as superb microvascular imaging and shear wave elastography before the biopsy procedure in these patients. Our prospective study included 75 patients. Prior to the biopsy, vascularity features of the kidney parenchyma in the area to be biopsied were assessed by superb microvascular imaging and parenchymal stiffness by shear wave elastography and were examined by 2 independent radiologists. In addition, clinically, the development of microscopic and macroscopic hematuria was evaluated. A statistically significant difference was found in the SMI and SWE values between the groups with and without hematoma and hematuria when compared with the Student's t test and Mann-Whitney U test (p 0.01). No statistically or clinically significant difference was found in the development of hematoma and hematoma in the analysis of the effectiveness of other quantitative and qualitative parameters other than SMI and SWE on the method (p > 0.05). In terms of the development of hematuria, an increase of 0.01 in SMI vascularity index values increases 1.85 times the risk of hematuria; it has been shown that a 1 kPa increase in SWE values increases the risk by 1.47 times. In the development of hematoma, an increase of 0.001 in SMI vascularity index values is 23.3 times; it has been shown that a 1 kPa increase in SWE values increases 2.24 times. When we look at the literature, our study is the first in which the microvascularization of the renal parenchyma tissue and tissue elasticity were evaluated together effectively before the biopsy procedure. Although the usability of ultrasonography is common due to its lack of radiation exposure, reproducibility, and ease of application at the bedside, we believe that the diagnostic efficiency of ultrasonography will increase and clinical benefits will be provided to patient management with the use of methods such as superb microvascular imaging and shear wave elastography more in daily practice and studies.