Nefroloji kliniğinde böbrek biyopsisi yapılan hastaların özelliklerinin değerlendirilmesi: Tek merkez deneyimi
Evaluation of the characteristics of patients undergoing kidney biopsy in the nephrology clinic: Single-center experience
- Tez No: 863086
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ULUSAL OKYAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve amaç: Perkütan böbrek biyopsisi böbrek parankim hastalıklarının tanısında altın standarttır. Bu konuyla ilgili çalışmaların çoğu primer veya sekonder glomerülonefrit gibi alt gruplara odaklanmıştır. Belirlenen klinik tablolar etnik köken, sosyoekonomik faktörler, biyopsi endikasyonları gibi nedenlerle merkezden merkeze farklılık gösterebilmektedir. Bu çalışma, börek biyopsi yapılan hastaların demografik özelliklerini, biyopsi endikasyonlarını, laboratuvar testlerini, işlem komplikasyonlarını ve histopatolojik sonuçlarını incelemeyi hedeflemektedir. Mataryel ve metod: Çalışmaya 1 Ocak 2013 - 1 Ağustos 2023 tarihleri arasında nativ böbrek biyopsisi yapılmış 462 erişkin hasta dahil edilmiştir. Dosyalar geriye dönük incelenerek, demografik veriler, komorbiditeler, ilaçlar, laboratuvar tetkikleri, indeks yatışın süresi, biyopsi endikasyonları, işlemin yapıldığı bölüm ve ilişkili komplikasyonlar ve histopatolojik tanılar değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 45.11 ± 14.42 idi ve 283 (% 61.3)'ü erkekti. Arteriyel hipertansiyon (n = 245, % 53) ve diabetes mellitus (n = 88, % 19) eşlik eden en sık hastalıklardı. Biyopsi anı kreatinin değeri kadınlar için 1.19 (0.74 – 2.26), erkekler için 1.51 (1.04 – 2.70) mg/dL idi. 86 (% 18.6) hastada anti – nükleer antikor, 46 (% 10) hastada anti – nötrofil - sitoplasmik antikorlar, 5 (% 1.1) hastada anti – GBM antikor pozitifti. 436 (% 94.4) hastada proteinüri, 264 (% 57.1) hastada hematüri, 131 (% 28.4) hastada piyüri vardı. En sık biyopsi endikasyonu (n = 170, % 36.8) nefritik sendrom'du. İndex yatışın süresi 6 (3 – 11) gündü. 297 (% 64.3) işlemi nefrologlar, 165 (% 35.7) işlemi radyologlar gerçekleştirmişti. 20 (% 4.3) vakada işlem ilişkili komplikasyon gelişmişti. 17 (% 3.7) hastaya spesifik bir tanı konamazken, 445 (% 96.3) hastada renal histopatoloji tanımlanabilmişti. 305 (% 66) hasta için bir, 121 (% 26.2) hasta için iki ve 19 (% 4.1) hasta için üç ayrı patolojik tanı raporlanmıştı. 400 (% 86.6) preparatta en az bir glomerüler patoloji saptandı. Bu grup içinde ve tüm hastalarda en sık histopatolojik tanı IgA nefropatisi (n = 109, % 23.6) idi. 103 (% 22.3) preparatta tübülointerstisyel patoloji, 37 (% 8) preparatta vasküler patoloji raporlandı. 9 (% 1.9) biyopsi preparatında yaygın hasar, geri döndürülemeyen parankimal zedelenme bulguları tanımlanmadı. Sonuç: Böbrek biyopsisi ile saptanan histopatolojik tanıların sıklıkları ve sıralamaları yıllar içinde değişebilir. Bu çalışmada saptanan en sık histopatoloji IgA nefropatisi olmuştur. Çalışmamız, biyopsi endikasyonları, biyopsi zamanında bakılan kan tetkikleri, biyopsi ile alınan glomerül sayısı, biyopsiyi yapan hekimin uzmanlık alanı, biyopsi komplikasyonları ve histopatolojik tanılar gibi pek çok veri grubuna ait sonucun bir arada sunulduğu ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Percutaneous renal biopsy is the gold standard for the diagnosis of diseases of the renal parenchyma. Most studies on this topic have focused on subgroups such as primary or secondary glomerulonephritis. However, the clinical pictures identified may differ from center to center for reasons such as ethnicity, socioeconomic factors and biopsy indications. This study aims to look at the population from a broader perspective by examining the demographic characteristics, biopsy indications, laboratory tests, procedural complications, and histopathologic results of patients who underwent biopsy. Material and methods: 462 adult patients who underwent a native kidney biopsy between January 1, 2013 and August 1, 2023 were included in the study. Records were retrospectively reviewed and demographic data, comorbidities, medications, laboratory tests, duration of index hospitalization, biopsy indications, department where the procedure was performed and associated complications, and histopathologic diagnoses were evaluated. Results: The mean age of the patients was 45.11 ± 14.42 years and 283 (61.3%) were male. Arterial hypertension (n = 245, 53%) and diabetes mellitus (n = 88, 19%) were the most common comorbidities. The creatinine level at the time of biopsy was 1.19 (0.74 – 2.26) mg/dL in women and 1.51 (1.04 – 2.70) mg/dL in men. Antinuclear antibodies were positive in 86 (18.6 %) patients, anti-neutrophil cytoplasmic antibodies were positive in 46 (10 %) patients and anti-GBM antibodies were positive in 5 (1.1 %) patients. 436 (94.4 %) patients had proteinuria, 264 (57.1 %) patients had hematuria and 131 (28.4 %) patients had pyuria. The most common biopsy indication (n = 170, 36.8 %) was nephritic syndrome. The duration of hospitalization was 6 (3 – 11) days. 297 (64.3 %) procedures were performed by nephrologists and 165 (35.7 %) by radiologists. Procedure-related complications occurred in 20 (4.3%) cases. While no specific diagnosis could be made in 17 (3.7%) patients, renal histopathology was diagnosed in 445 (96.3%) patients. One pathologic diagnosis was made in 305 (66 %) patients, two in 121 (26.2 %) patients and three in 19 (4.1 %) patients. At least one glomerular pathology was detected in 400 (86.6%) samples. The most common histopathologic diagnosis in this group and in all patients was IgA nephropathy (n = 109, 23.6%). Tubulointerstitial pathology was found in 103 (22.3 %) samples and vascular pathology in 37 (8 %) samples. No extensive damage or irreversible parenchymal damage was detected in 9 (1.9 %) biopsy samples. Conclusion. The frequency and sequence of histopathologic diagnoses found on renal biopsy may change over the years. The most common histopathology detected in this study was IgA nephropathy. Our study is the first to present the results of many groups of data, such as biopsy indications, blood tests at the time of biopsy, the number of glomeruli removed by biopsy, the specialty of the physician performing the biopsy, biopsy complications and histopathologic diagnoses.