The historiographic problem in the Renaissance
Rönesansta tarihsel metodoloji sorunsalı
- Tez No: 796730
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, Rönesans dönemi içerisindeki tarihsel yöntemin belli başlı özelliklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Literatürde bu dönem, genel olarak ya çok romantik ya da çok eleştirel perspektifler üzerinden değerlendirilmiştir. İlk taraf, bu dönemin Orta Çağ'a ait özelliklerini dikkate almaksızın, Rönesans'ı modern Avrupa kültürünü oluşturan bir hareket olarak algılamaktadır. Öte yandan, özellikle ilk tarafın fazla romantik yaklaşımının bir sonucu olarak, ikinci taraf bu dönemin önemli özelliklerine yeterli dikkati vermeme eğilimindedir. Ancak, her iki taraf da bu dönemin tarihyazımı kapsamındaki özelliklerine gerekli dikkati vermemiştir. Bu bağlamda, bu tez ilk olarak Rönesans'taki tarihsel yöntemin özelliklerini tespit etmeyi, ikinci olaraksa bu temelde döneme dair bahsi geçen iki yaklaşım arasında dengeli bir tutum izlemeyi ve Rönesans'ın tarihsel bir araştırma konusu olarak önemini tespit etmeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda, Rönesans tarihyazımının ana özellikleri ve bu özelliklerle ilişki potansiyeli taşıyan üç kırılma noktası detaylı bir şekilde analiz edilecektir. Sonrasında, farklı perspektiflere sahip iki önemli tarihçinin, Jacob Burckhardt ve Peter Burke'ün Rönesans üzerine çalışmaları üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze some characteristics of history writing in the Renaissance era as an overlooked concept of the subject. In the literature, the period is perceived either in too romantic or too critical perspectives. The former side views the era as the emergent movement of modern European culture, without analyzing its Medieval characteristics. On the other hand, the latter side tends to underestimate the significant features of this era, mostly because of romantic perspective's effect. Nevertheless, neither side pays enough attention to the factors related to history writing in the era. In that context, this thesis aims, first, to depict the characteristics of history writing within the Renaissance; second, to have a balanced view on two perspectives and to give an account on the value of the Renaissance as a historical subject. For that aim, the main features of Renaissance historiography and potential breaking points in the era will be analyzed in detail. Then, two significant scholars from two different sides, Jacob Burckhardt and Peter Burke, and their studies on the Renaissance will be elaborated.