Nabız dalga hızının framingham risk skorlaması, score risk değerlendirme sistemi ve visseral adipozite indeksi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between pulse wave velocity, framingham risk scorings, score risk scorings and visceral adiposity index
- Tez No: 796733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURKAY YAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Kardiyovasküler hastalıklar, ülkemizde ve dünyada mortalite ve morbiditenin başta gelen sebeplerindendir. Kardiyovasküler risk skorlama yöntemleri sayesinde risk altındaki popülasyon erkenden tespit edilebilemekte ve risk faktörlerine zamanında müdahale edilebilmektedir. Arteriyel sertliğin ölçümü de kardiyovasküler hastalıkların tespitinde ve önlenmesinde giderek önem kazanmaktadır. Antropometrik ölçümlere ve klinik parametrelere dayanan visseral adipozite indeksi, kardiyovasküler hastalıklar ile yakından ilişkili olan visseral adipoz doku hakkında bilgi veren basit bir hesaplama metodudur. Çalışmamız arteriyel sertlik ile kardiyovasküler hastalık risk skorları ve visseral adipozite indeksi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmamıza 40-69 yaş arasında, daha önce kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayan 209 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan kişilerin nabız dalga hızları ölçülmüş, Framingham ve SCORE2 risk skorları hesaplanmış, visseral adipozite indeksi değerleri belirlenmiştir. Çalışmamıza katılan kişilerin yaş ortalaması 52,9±8,1'di, %53,1'i kadın, %46,9'u erkekti. Katılımcıların nabız dalga hızı ortanca değeri 7,6 m/s, Framingham risk skoru ortanca değeri %9, SCORE2 risk skoru ortanca değeri %4,9, Visseral adipozite indeksi ortanca değeri ise 5,24'tü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN PULSE WAVE VELOCİTY, FRAMINGHAM RISK SCORINGS, SCORE RISK SCORİNGS AND VISCERAL ADIPOSITY INDEX Cardiovascular diseases are among the leading causes of mortality and morbidity in our country and in the world. With cardiovascular risk scoring methods, the population at risk can be detected early and risk factors can be intervened in a timely manner. Measurement of arterial stiffness is also gaining importance in the detection and prevention of cardiovascular diseases. Visceral adiposity index, based on anthropometric measurements and clinical parameters, is a simple calculation method that provides information about visceral adipose tissue, which is closely related to cardiovascular diseases. Our study aimed to investigate the relationship between arterial stiffness, cardiovascular disease risk scores and visceral adiposity index. Our study included 209 people aged 40-69 years without a history of cardiovascular disease. Pulse wave velocities of the participants were measured, Framingham and SCORE2 risk scores were calculated, and visceral adiposity index values were determined. The mean age of the participants in our study was 52.9±8.1 years, 53.1% were female and 46.9% were male. The median value of the pulse wave velocity of the participants was 7.6 m/s, the median value of the Framingham risk score was 9%, the median value of the SCORE2 risk score was 4.9%, and the median value of the visceral adiposity index was 5.24.