Bebeklerinde doğumdan önce Down Sendromu tanısı alan anne/babalarda dini başa çıkma
Religious coping in mothers/fathers diagnosed with Down Syndrome in their babies before birth
  1. Tez No: 796732
  2. Yazar: MAHSEN BENGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Hamilelik sürecinde tespit edilebilen down sendromu, yapılan testler sonucunda(üçlü ve dörtlü test, CVS, Amniyosentez) risk faktörü ortaya konmaktadır. Risk oranın fazla çıkması ailelerde travma etkisi yaratmaktadır. Doğumdan önce bu haberle sarsılan anne ve babalar ne yapacaklarını bilemedikleri bir belirsizlikle karşı karşıya kalmaktadır. Bu belirsizlikle birlikte; travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete (kaygı) ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar yaşanmaktadır. Araştırmada, ortaya çıkan stres ve gerilim ile baş etmede dinin etkililiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yönteminden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır. Bu teknikte derinlemesine inceleme fırsatı sunan anlaşılır, kolay ve açık uçlu sorular oluşturulmuştur. Araştırmada kartopu örneklem yöntemi kullanılarak 16 katılımcı anne ve babadan veri toplanmıştır. Ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri içeren“Kişisel Bilgi Formu”ile bilgiler elde edilmiştir. Ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınan mülakat sorularının cevapları bilgisayar ortamına (Word) aktarılarak analize uygun hale getirilmiştir. Bu veriler, uygun temalar altında toparlanarak, betimsel ve içerik analizi yapılmıştır. Anne babaların tanıyı öğrendiklerinde verdikleri duygusal tepkiler için 5 farklı kod oluşturulmuştur. Bunlar; şok, üzüntü, korku-endişe, şaşkınlık ve inkâr etmedir. Bebeklerinde down sendromu tanısı alan ebeveynlerin dini anlamlandırma biçimleri kader, imtihan, özel seçilme, ceza-vebal, ödül-lütuf ve affedilme-cennete girme vesile gibi temalar altında değerlendirilmiştir. Aynı zamanda down sendromu tanısını öğrenen ebeveynlerde dini başa çıkma etkinlikleri; dua, ibadet, şükür, Allah'tan ümit kesmeme, adak adama ve türbe ziyaretleri gibi unsurlar adı altında analiz edilmiştir. Sonuç, bebeklerine down sendromu tanısı konulan vezor süreçten geçen anne ve babaların çocuklarını kabullenmelerinde, yaşadıkları gerilim ve stresin azalmasında dini anlamlandırma sistemleri ve dini başa çıkma unsurlarının fayda sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Down syndrome, which can be detected during pregnancy, is a risk factor as a result of tests (triple and quadruple test, CVS, Amniocentesis). The high risk ratio creates a traumatic effect on families. Shaken by this news before birth, parents are faced with an uncertainty that they do not know what to do. With this uncertainty; Psychological disorders such as post-traumatic stress disorder, anxiety (anxiety) and depression are experienced. In the research, it is aimed to reveal the effectiveness of religion in coping with the emerging stress and tension. In the research, semi-structured interview technique from the qualitative research method was applied. In this technique, clear, easy and open-ended questions were created that offer the opportunity to examine in-depth. Data were collected from 16 participant mothers and fathers using the snowball sampling method in the study. Information was obtained with the“Personal Information Form”, which includes the sociodemographic characteristics of the parents. The answers to the interview questions recorded with a voice recorder were transferred to the computer environment (Word) and made suitable for analysis. These data were gathered under appropriate themes and descriptive and content analysis was made. 5 different codes were created for the emotional reactions of the parents when they learned the diagnosis. These; shock, sadness, fear-anxiety, surprise and denial. The religious interpretation styles of the parents who were diagnosed with Down syndrome in their babies were evaluated under themes such as destiny, test, special election, punishment-plagiarism, reward-grace, and forgiveness-entering heaven. At the same time, religious coping activities in parents who learned the diagnosis of down syndrome; It has been analyzed under the name of elements such as prayer, worship, gratitude, not giving up hope in Allah, making vows and visiting shrines. As a result, it was seen that religious meaning systems and religious coping elements were beneficial in accepting their children and reducing the tension and stress experienced by mothers and fathers whose babies were diagnosed with Down syndrome and who went through a difficult process.