Bilyeli dövme işleminin seçici lazer ergitme yöntemi kullanılarak üretilmiş CO-CR alaşımının mekanik özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of shot peening on mechanical properties of CO-CR alloy produced by selective laser melting method
  1. Tez No: 796785
  2. Yazar: ERDOĞAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETEM SAKLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada SLE ile üretilen Co-Cr alaşımı parçaların mekanik özelliklerinin bilyeli dövme ile geliştirilip geliştirilemeyeceği araştırılmıştır. Bu amaçla yüzeylerine bilyeli dövme uygulanan parçaların yorulma ve aşınma testleri gerçekleştirilerek performansları ölçülmüştür. Çalışma kapsamında Co-Cr tozu kullanılarak, SLE yöntemi ile yorulma ve aşınma numuneleri üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretimi yapılan numuneler iki ana gruba ayrılarak, ana gruplardan birine gerilme giderme ısıl işlemi yapılmıştır. Ana gruplardaki numuneler kendi içlerinde de iki alt gruba ayrılmış ve bu alt gruplardan birine bilyeli dövme işlemleri uygulanmıştır. Numunelere mikroyapı incelemesi, XRD analizi, yüzey pürüzlülük değerlendirilmesi, sertlik değerlendirilmesi, yorulma ve aşınma testi gerçekleştirilerek numunelerin mekanik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde bilyeli dövme işleminin numunelerin mekanik özelliklerini, numunelerin aşınma ve yorulma davranışlarını geliştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether the mechanical properties of Co-Cr alloy parts produced with SLE could be improved by shot peening process. For this purpose, the fatigue and wear tests of the parts with shot peened surfaces were carried out and their performances were measured. Within the scope of the study, fatigue and wear samples were produced by SLM method using Co-Cr metal powder. The produced samples were divided into two main groups and stress relief heat treatment was applied to one of the main groups. The samples in the main groups were also divided into two subgroups and shot peening processes were applied to one of these subgroups. Microstructural examinations of the samples, surface roughness analysis, hardness analysis, fatigue and wear tests were performed and their performances were measured. By evaluating the results obtained, it was seen that the shot peening process improved the wear and fatigue behavior of the samples by improving the mechanical properties of the samples.